2024-05-10, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Agnieszki Przybył, Aroma Master z PARS Polska Szkoła Aromaterapii w Gorzowie
- Co to jest aromaterapia i dlaczego stała się ostatnio taka modna?
- Aromaterapia to nic innego jak terapia zapachem. Ale nie każdy zapach, czy substancja zapachowa ma działanie terapeutyczne. W aromaterapii chodzi o stosowanie olejków eterycznych, które są naturalnymi, lotnymi surowcami roślinnymi. Często spotykam się z tym, że ktoś korzysta z syntetycznych, czyli wytworzonych laboratoryjnie olejków zapachowych, sądząc, że stosuje aromaterapię. To, że coś ładnie pachnie, nie oznacza, że ma działanie terapeutyczne. Jeżeli chodzi o modę na aromaterapię, myślę, że to dopiero przed nami. Dzisiaj obserwujemy raczej rosnące zainteresowanie aromaterapią. Dzieje się tak za sprawą firm, które z impetem wkroczyły do Polski i oferują surowce aromaterapeutyczne. Pamiętajmy jednak o tym, że aromaterapia znana już była kilka tysięcy lat temu. Innym powodem coraz większej popularności aromaterapii jest rozwój technologii i ogromna ilość badań nad olejkami eterycznymi po roku 2000. Minione 20 lat to setki opracowań i artykułów naukowych potwierdzających kliniczne działanie olejków eterycznych.
- Od czego zacząć aromaterapię?
- Sposobów jest kilka, ale przede wszystkim trzeba zacząć od bezpieczeństwa. Aromaterapia to umiejętność, a nawet powiedziałabym sztuka korzystania z olejków eterycznych. Te naturalne substancje roślinne, jak wszystko inne, trzeba stosować z umiarem. Zawsze proponuję, aby na początku drogi z aromaterapią zastanowić się, jaki zapach lubimy. Na przykład, powszechnie znany zapach lawendy nie jest tolerowany przez wszystkich. Znam osoby, sama do takich należę, które po dłuższej ekspozycji na lawendę dostają migreny. Dlatego warto poznać właściwości olejków eterycznych i wybrać takie, które nam pomogą, a nie zaszkodzą. Bezpieczeństwo to również korzystanie z olejków eterycznych najwyższej jakości. Zawsze proponuję, aby stosować olejki eteryczne z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł, od dostawców, którzy dbają o jakość. Ta jakość to między innymi olejki eteryczne o sto procent czystości, czyli bez rozcieńczania i bez fałszowania innymi dodatkami. Nie wszyscy wiedzą, że mamy w Polsce firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem w dostarczaniu najwyższej jakości olejków eterycznych, gdzie każdy produkt ma kartę z udokumentowanym źródłem pochodzenia i badaniami laboratoryjnymi.
- Jak nauczyć się tej sztuki korzystania z olejków eterycznych?
- Osobom początkującym z aromaterapią zawsze polecam zasadę małych kroków. Warto wybrać trzy, maksymalnie cztery olejki i obserwować, jak nasz organizm reaguje na ich działanie. Na początku nie mieszamy tych substancji, stosujemy po kilka kropli jednego olejku eterycznego. Takie sesje aromaterapeutyczne dobrze jest robić o różnych porach dnia i samopoczucia. Każdy organizm jest inny i każdy będzie inaczej reagował na ten sam olejek eteryczny. Na moim portalu (TUTAJ) przygotowałam proste i łatwe narzędzie do poznawania olejków eterycznych. Jest tu indeks alfabetyczny i trzydzieści opisanych olejków eterycznych. To, według mnie, najlepszy początek terapii zapachem. Oczywiście sesje aromaterapeutyczne warto dostosować do pory roku. Teraz jest doskonały czas na spacer, a nasze lasy to prawdziwa bomba aromaterapeutyczna z eterycznym olejkiem sosnowym, jodłowym, czy jałowcowym. Zapraszam również po wiedzę do PARS Polska Szkoła Aromaterapii. Publikujemy tu artykuły o aromaterapii i fitoterapii, mamy przygotowane tematyczne ebooki. Kalendarz warsztatów i wydarzeń online oraz stacjonarnych lada dzień opublikujemy na portalu szkoły.
DW
Trzy pytania do Jakuba Butryma, ojca miniżużlowca Młodej Stali