2024-08-14, Trzy pytania do...
Trzy pytania do prof. AJP dr hab. Beaty Orłowskiej, dziekana Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa w AJP
- Od początku miesiąca na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie funkcjonuje Wydział Prawa i Bezpieczeństwa. Na jakich obecnie kierunkach można studiować na kierowanym przez panią Wydziale?
- Ze względu na dynamiczny rozwój Wydziału oferujemy naszym kandydatom i studentom kolejne propozycje dotyczące kształcenia w obszarze nauk społecznych. Uzyskanie przez Akademię zgody na kształcenie na kierunku Prawo na jednolitych, pięcioletnich studiach magisterskich, daje nowe możliwości rozwoju i zdobycia atrakcyjnego zawodu. Myślę, że dla wszystkich uczelni prowadzenie m.in. takiego kierunku jest nobilitacją i podkreśleniem statusu. Nasz Wydział dzięki intensywnemu rozwojowi kadry naukowo-badawczej takie prawo uzyskał. Poza kierunkiem Prawo nasi kandydaci mogą studiować na Wydziale na takich kierunkach jak: Administracja i Bezpieczeństwo Narodowe (studia I i II stopnia) oraz Kryminologia Stosowana (studia I stopnia). Warto podkreślić, że wszystkie nasze kierunki zostały pozytywnie zweryfikowane przez Polską Komisję Akredytacyjną, co gwarantuje wysoki poziom kształcenia. Wszystkie kierunki posiadają też Certyfikaty jakości ISO 9001:2015, które poprzez akredytację zewnętrzną potwierdzają wysoki poziom kształcenia.
- Oferujecie kierunki praktyczne, co to oznacza dla kandydatów?
- Ze względu na oferowanie kształcenia na kierunkach praktycznych na Wydziale posiadamy też odpowiednią bazę w postaci laboratoriów. To w nich, w warunkach niemal identycznych do rzeczywistych, studenci mogą przygotowywać się do przyszłych zadań zawodowych. Swoje kompetencje kształtują m.in. w Interdyscyplinarnym Laboratorium Analiz Europejskich Systemów Bezpieczeństwa czy w Laboratorium Kryminalistycznym. Oferowanie takich form kształcenia pozwala lepiej przygotować się studentom do przyszłych zadań zawodowych i wejścia na rynek pracy.
- Nie samą nauką człowiek żyje. Co jeszcze oferuje Wydział swoim studentom?
- Oczywiście, poza zajęciami studenci mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania w kołach naukowych funkcjonujących na Wydziale. Prężna działalność naszych studentów skutkuje licznymi ich udziałami w konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, gdzie prezentują wyniki prowadzonych badań. Na Wydziale funkcjonuje też Lubuska Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa i liczne stowarzyszenia, w których studenci mogą też aktywnie uczestniczyć. Silną stroną Wydziału są realizowane liczne projekty i granty, w tym granty europejskie. Oznacza to, że każdy student może znaleźć coś dla siebie by rozwijać swoje zainteresowania i podjąć też próby odnalezienia się w naukowym świecie. Zachęcam i zapraszam do studiowania na Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa!
EW
Trzy pytania do Oskara Palucha, ucznia piątej klasy technikum samochodowego w CEZiB