2024-09-13, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jerzego Jurdzińskiego, prezesa Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego
- Panie Jerzy, zaczyna się nowy sezon artystyczny. Czy Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne będzie znowu tak intensywnie działało jak w poprzednich latach?
- Obawiam się, że nawet bardziej intensywnie. Działalność, która jest w tej chwili, oparta na promocji młodzieży, odbywa się w Muzeum Lubuskim, w Bibliotece Wojewódzkiej. Ujawnię, że planujemy też koncerty w holu w filharmonii, ale to dopiero uzgadniamy. Będą też koncerty w Filharmonii, na Scenie Kameralnej, jak na scenie głównej. Ruszamy już 14 września wielkim show.
- I co to będzie?
- Wielkie show. Jestem już prezesem pięć lat, czyli za chwilę kończę kadencję. Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne obchodzi 50-lecie działalności. No i 10 lat działalności w naszym mieście świętuje pani Natalia Ślizowska. Przypomnę, propagatorka miasta w całym świecie, bo była w wielu miejscach: w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Mediolanie, Paryżu, w Berlinie trzykrotnie. Moda jest sztuką. A ponieważ Towarzystwo ma za cel propagowanie sztuki i muzyki, dlatego tym razem robimy show właśnie z panią Ślizowską. Żeby za dużo nie ujawniać – będą trzy kolekcje, będzie muzyka, będą niespodzianki. Zwyczajnie będzie się dużo działo.
- Panie Jerzy, ale GTM zaprasza także na klasyczne koncerty i to niezwykłe. Jakie?
- Tak jest. 1 października będą dwa koncerty, akurat w sam Międzynarodwy Dzień Muzyki to wypada. I tak na koncercie o 18.00 wystąpi Marina Rusak i jej uczniowie – pianiści. Natomiast o godzinie 20.00 będą uczniowie Macieja Grygiela i on sam osobiście też, czyli skrzypkowie. W listopadzie zagra Lena Juszkiewicz, nasza wybitna pianistka, która dopiero skończyła 18 lat, podczas wakacji wygrała prestiżowy konkurs z Singapurze, a obecnie koncertuje w Londynie. Razem z nią zagra jej nauczyciel, prof. Maciej Pabich z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wykonają dwie kompozycje na dwa fortepiany, czyli Koncert Franciszka Lista i drugą część Koncertu nr 2 Johannesa Brahmsa. No i w grudniu, dokładnie 19 grudnia, szykuje się też nie lada gratka. Wystąpi pani Dagmara Barna-Kosowicz, gorzowianka na stale współpracująca z Królewską Operą Kameralną w Warszawie. Przedstawi nam wybitne hity z najsłynniejszych musicali. Na fortepianie towarzyszyć jej będzie znakomita pianistka, Anastasia Lukianienko. A w drugiej części wystąpi zanne duet – Rusak Piano Duo z hitami na dwa fortepiany i na cztery ręce. Zatem Towarzystwo nie zwalania, serdecznie zaprasza do Filharmonii, bo będzie czego posłuchać.
Renata Ochwat
Trzy pytania do Szymona Czajora, bramkarza CFB Stilonu Gorzów