2024-11-20, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Grzegorza Mikołajczuka, notariusza.
- Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbywa się pod hasłem ,,Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie?” Zatem – jak do nich nie dopuścić?
- Niestety, pieniądze i majątek to jedne z najczęstszych przyczyn kłótni rodzinnych. Powodów może być wiele. Chyba najbardziej typowym jest konflikt dotyczący spraw spadkowych, w którym powodem może być nieznalezienie się w kręgu spadkobierców, a co za tym idzie ewentualne roszczenia związane z prawem do zachowku, uzyskania mniejszego udziału w spadku niż oczekiwano, pozostawienie przez spadkodawcę długów przewyższających wartość aktywów, niewyznaczenie przed śmiercią osoby, która będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej i tym podobne. Jako inny często występujący konflikt możemy wskazać konflikt między małżonkami, powstały w związku z instytucjami majątku wspólnego i osobistego, powstałymi wskutek zawarcia małżeństwa. Inne konflikty powstają na tle różnic między przekazaniem nieruchomości w formie darowizny i umowy o dożywocie, czy nieporozumieniami w zakresie zarządu przez współwłaścicieli rzeczą wspólną. Aby uniknąć powyższych konfliktów, powodowanych często nieznajomością prawa, warto skorzystać z konsultacji prawnych, dotyczących ważnych życiowych decyzji, związanych z zabezpieczeniem majątku, a jest to domena notariuszy – na co dzień zajmujemy się tego typu sprawami. Podczas takich konsultacji w sposób zrozumiały i przejrzysty wyjaśnimy skutki prawne wszelkich czynności notarialnych, w szczególności tych, które przed tymi konfliktami będą naszych najbliższych chronić.
- Jakie sprawy musimy załatwić notarialnie, a jakie dla własnego bezpieczeństwa lepiej, żebyśmy uregulowali w taki sposób?
- Załatwienie wielu spraw dla swej skuteczności wymaga formy aktu notarialnego. Notariusz jest najczęściej kojarzony z nabywaniem nieruchomości oraz ze spadkami i dziedziczeniem. Tymczasem wachlarz czynności notarialnych, których można dokonać w kancelarii notarialnej, jest naprawdę szeroki, w tym takich dla których forma aktu notarialnego nie jest wymagana. Odnosząc się do wskazanych wcześniej źródeł konfliktów majątkowych w rodzinie, w formie aktu notarialnego musimy sporządzić umowy: majątkową małżeńską, o zrzeczenie się dziedziczenia lub o zrzeczenie się zachowku, darowizny nieruchomości, o dożywocie, akt powołania zarządcy sukcesyjnego przedsiębiorstwem w spadku - po śmierci przedsiębiorcy, ustanowienie fundacji rodzinnej, tak zwane umowy działowe, jeżeli w skład majątku wchodzi prawo do nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - podział majątku wspólnego, dział spadku, zniesienie współwłasności. Natomiast na pewno warto skorzystać z usług notariusza – eksperta w sprawach związanych z przekazywaniem majątku, przy takich czynnościach jak: testament, aby jego treść precyzyjnie oddała wolę testatora, odrzucenie spadku lub przyjęcie spadku, w tym z dobrodziejstwem inwentarza - alternatywą jest oświadczenie złożone przed sądem, poddanie się egzekucji w zakresie obowiązków wynikających z umowy najmu, w tym najmu okazjonalnego, zabezpieczenie wierzytelności z innych niż przywołana umowa najmu źródeł poprzez ustanowienie hipoteki lub poddanie się egzekucji, umowa przedwstępna, w szczególności dotycząca nabycia nieruchomości. Warto również zabezpieczać zapłatę swoich wierzytelności poprzez skorzystanie z instytucji depozytu notarialnego.
- Ile kosztują usługi notarialne w zakresie na przykład spisania testamentu czy zabezpieczenia majątku i jak można się zapoznać z kosztami zanim zdecydujemy się na pomoc notariusza?
- Wynagrodzenie notariusza regulowane jest przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa. Zgodnie z ustawą – Prawo o notariacie, notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, zgodnie ze stawkami określonymi przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Całkowite koszty zawsze zależeć będą od konkretnej sprawy – w tym miejscu odsyłam do bezpośredniego kontaktu z kancelarią, z której usług zamierzamy skorzystać.
MS
Trzy pytania do Konrada Pruszyńskiego z Teatru Mostów