2024-12-04, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Violetty Panasiuk-Strzyżewskiej, prezesa zarządu firmy Audit HR w Gorzowie
- Od dłuższego czasu na polskim rynku pracy mieliśmy tak zwany rynek pracownika. Czy w Gorzowie nadal mamy taką sytuację?
- Tak, w Gorzowie nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Gorzów był i jest miastem, gdzie głównie ulokowały i nadal lokują się przedsiębiorstwa produkcyjne. Mamy do czynienia z niżem demograficznym, stopa bezrobocia w mieście utrzymuje się na poziomie 2,3 procent, natomiast w powiecie gorzowskim na poziome 3,5 procent, a dodatkowo sporo młodzieży po ukończeniu studiów nie wraca do rodzinnego miasta. Taka sytuacja powoduje, że poszukiwani są zarówno pracownicy produkcji niewykwalifikowani, wykwalifikowani, jak i specjaliści. Głównie osoby o wykształceniu technicznym, zarówno zawodowym, średnim, jak i wyższym. Brakuje również finansistów, księgowych oraz osób z bardzo dobrą znajomością języków obcych. Chociaż od pewnego czasu widzimy, że w niektórych zawodach podaż zaczyna nieznacznie przewyższać popyt, to nadal zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo wysokie.
- Osoby 40+ i 50+ na gorzowskim rynku pracy mają łatwiej czy trudniej w przypadku chęci czy konieczności zmiany pracy?
- Osoby 40+ i 50+ to osoby z wyżu demograficznego, urodzone w latach 60., 70. i 80. Osoby z tych roczników to pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, bardzo często o wysokich kompetencjach. Ich odpływ z rynku pracy spowoduje powstanie bardzo dużej luki, której niestety nie wypełnią ani cudzoziemcy, ani młodzież z powodu niżu demograficznego. Osoby 40+ i 50+ będą wiec w przyszłości bardzo wartościowymi i pożądanymi przez pracodawców pracownikami. Warto więc, by już dzisiaj poszerzały swoje umiejętności, dokształcały się i przekwalifikowywały, aby sprostać nowym technologiom.
- Czy rozwiązaniem tego problemu może być multipotencjalność – zdolność do wykonywania wielu zadań?
- Już od paru lat osoby multizadaniowe są pożądane przez pracodawców i łatwiej znajdują zatrudnienie. Pracownicy, którzy potrafią elastycznie dostosowywać się do różnych ról, wykonując wiele zadań jednocześnie, mają większe szanse na rynku pracy. W przypadku osób 40+ i 50+ posiadanie zdolności do pracy w różnych obszarach może stanowić klucz do sukcesu w procesie poszukiwania pracy. W Gorzowie takie podejście jest coraz bardziej widoczne, zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach. Multizadaniowość na pewno jest ważnym atutem na dzisiejszym rynku pracy.
MS
Trzy pytania do Dariusz Wróbla, prezesa Stali Gorzów