2024-12-16, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jolanty Szynkarczuk, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorzowie
- W jakiego typu trudnych życiowych sytuacjach można się zwrócić po pomoc do Ośrodka Interwencji Kryzysowej?
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gorzowie służy pomocą osobom, które znajdują się w stanie kryzysu. Oznacza on stan zaburzenia równowagi psychicznej, utraty kontroli i zdolności samodzielnego radzenia sobie. Może zostać wywołany przez krytyczne wydarzenia życiowe, na przykład ciężką chorobę, śmierć bliskiej osoby, wypadek, pożar, rozstanie, utratę pracy itp. Wydarzenia takie wywołują lęk i bezradność. Kryzys jest potencjalnie dwuwartościowy: oznacza ryzyko powstania zaburzeń, ale też jest szansą na rozwój. Duże znaczenie ma to, czy osoba otrzyma odpowiednią pomoc. Czasami naturalna sieć wsparcia jest niewystarczająca lub niedostępna. Wówczas pojawia się „Pogotowie kryzysowe”, czyli my.
- W jaki sposób pomagacie i jak się po taką pomoc zgłosić?
- Ważne, aby pomoc udzielana była jak najszybciej po wystąpieniu krytycznego wydarzenia, dlatego Ośrodek działa 24 godziny. Interwenci kryzysowi udzielają wszechstronnego wsparcia i wielostronnej pomocy dopasowanej indywidualnie do potrzeb osoby w kryzysie. Najważniejsza jest pomoc psychologiczna, której celem jest powrót do równowagi i zdolności samodzielnego radzenia sobie. Wsparcie uzyskać można telefonicznie, osobiście w placówce lub w miejscu pobytu osoby w kryzysie. W sytuacjach szczególnych możliwe jest uzyskanie czasowego schronienia w hostelu Ośrodka. Z naszej oferty mogą korzystać mieszkańcy Gorzowa. Pomoc jest bezpłatna i bezpośrednio dostępna, to znaczy nie są wymagane skierowania.
- Czy w czasie okołoświątecznym jest więcej osób potrzebujących wsparcia Ośrodka?
- W 2024 roku z pomocy Ośrodka ambulatoryjnie skorzystało już 221 osób podczas 635 spotkań, a 69 osób z pobytem w hostelu. Przeprowadziliśmy 1521 interwencji telefonicznych. Nie zauważamy zwiększenia liczby zgłoszeń do Ośrodka w okresie okołoświątecznym. Trudno też wskazać na jakieś tendencje w ciągu roku. Na pewno jednak okres świąt jest szczególny z kilku względów. Wiąże się to między innymi z faktem ograniczonej dostępności do innych form pomocy instytucjonalnej w dni wolne od pracy. Ośrodek Interwencji Kryzysowej wówczas jako jedyny zapewnia całodobową pomoc psychologiczną, również mobilnie. Osoby, które przebywają w naszym hostelu w czasie świąt, szczególnie przeżywają osamotnienie. A wśród mieszkańców zazwyczaj są też dzieci…
MS
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie