2021-06-29, Renata Ochwat: Moje irytacje i fascynacje
Ano nic specjalnego. Najpiękniejszy park rozbabrany, Szlak Królewski rozbabrany, za moment znów zaczną znikać drzewa.
Urodziny miasta, ważna rzecz, Landsberg nad Warta, a potem Gorzów Wielkopolski jest jednym z niewielu miast, który ma dokładną datę urodzin i nawet dokument tej chwili. Bo drzewiej, w tym odległym średniowieczu, to miasta się najpierw tworzyły, potem ktoś wydawał edykt dozwalający na handel z okazji jarmarków czy też przywilej pobierania myta na mości czy przy brodzie. A tu masz, łup i dar Boży – Albert de Luge dostał glejt od Jana Askańczyka na założenie miasta. Czyli kompletnie abarotnie – najpierw kwit a potem miasto.
Choć uczeni w grzebaniu w ziemi archeologami zwani zapewniają, że na pewno coś tu już musiało na tej górce w delcie Warty istnieć, bo sam Jan Askańczyk na taki przemyślny plan by nie wpadał, bo i skąd by miał wiedzieć, że te błota kryją fajne miejsce na miasto.
2 lipca 1257 roku trochę pieczęci do pergaminu przyczepiono i hajda zakładać miasto. To miasto.
Ta egzegeza w przededniu urodzin potrzebna mi była, żeby powiedzieć i przybliżyć prawdę – wczesnośredniowieczne miasto o bogatych dziejach kilka lat temu odwróciło się od swojej historii i na kolejne urodziny serwuje mieszkańcom koncert jakiejś przebrzmiałej gwiazdki. A do tego kompletnie pozbawione smaku centrum, rozbabraną Chrobrego i Mieszka I, rozbabraną Myśliborską, rozbabrany i w stanie straszliwym najpiękniejszy miejski park, zapowiedź kolejnych remontów, na które mieszkańcy zaczynają reagować coraz większą alergią.
Ja nie mówię, że trzeba tylko dbać o kocie łby i gazowe latarnie (których zresztą już dawno nie ma, a jakżeby uroku Nowemu Miastu lub choćby jego kawałkowi nadały), ale mówię o jakimś zdrowym rozsądku i takowym podejściu do materii miejskiej. Mówię o tym, że zamiast podstarzałej gwiazdki, która już nikomu nic za bardzo nie mówi, pokazać coś bardzo lokalnego i ciekawego.
W każdym razie, za chwilę urodziny i jedynym naprawdę ważnym momentem tego dnia będzie nadanie Honorowego Obywatelstwa siostrze Michaeli Rak. Tyle dobrze.
Renata Ochwat
Ps. Dziś 317 rocznica święcenia ewangelickiego Kościoła Zgody jako świątyni wyznania luterańskiego i reformowanego. obecnie w tym miejscu znajduje się „biały kościół” pw. św. Stanisława Kostki i świętego Antoniego Padewskiego. I co – niby ważny zabytek, a obłazi z farby niczym przypieczony słońcem urlopowicz. O zniszczeniu wnętrza nic nie napisze, bo do dziś mnie cholera trzęsie, jak sobie o tym pomyślę…..
Przechodzę od jakiegoś czasu obok tego coraz bardziej walącego się murku. Przechodzę i tak mnie nachodzą różne myśli.