2025-04-15, Renata Ochwat: Moje irytacje i fascynacje
Lewie człowiek oko otworzył, włączył telepatrzydło, a tu już przyszło się ucieszyć. Bo rzadko takie informacje się pojawiają w ogólnych mediach.
A pojawiła się informacja o Konkursie Pisankowym im. Michała Kowalskiego – materiał dość obszerny, z wypowiedziami dr Ewy Pawlak i dr. Mirosława Pecucha, także z wypowiedziami uczestników. Ktoś z TVN24 przyszedł na otwarcie wystawy, ktoś zrobił z tego fantastyczny materiał i poszło w Polskę.
I to jest właśnie to. Dobra informacja, z ciekawymi przebitkami, promująca Gorzów. Bezwiednie w tak zwanym Roku Kultury udało się coś – bezwiednie, bo instytucja pod tytułem Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta jest instytucją marszałkowską, czyli podlega pod Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Konkurs robiony jest od ponad 50 lat. I żadnej w tym zasługi miasta nie ma, poza tym, że muzeum w Gorzowie jest.
Rzadko się zdarza, aby generalnie jakiekolwiek informacje z miasta lub o mieście trafiały do ogólnych mediów, zresztą jak już, to o czymś okropnym. A tu masz, prezent dla samych muzealników, jak i samych fanów i uczestników życia kulturalnego w mieście.
Teraz magistrat już może odtrąbić sukces – bo przecież poszła informacja o wydarzeniu kulturalnym i to jakim, w mediach ogólnych, w dobrym paśmie oglądania.
Ja tam się w każdym razie cieszę, bo konkursy pisankarskie mają swój klimat, powstają przecudnej urody pisanki i kraszanki. Ja je bardzo lubię i muzealnikom gratuluję.
Bardzo dobry początek dnia, oby więcej takich…
Renata Ochwat
Ps. Mija 80 lat od powołania Polskiego Czerwonego Krzyża w mieście, a dokładnie przyfrontowej placówki. Pierwszym pełnomocnikiem PCK na powiat i miasto został lekarz powiatowy Zygmunt Obuchowicz [wł. dr Robert Salling (1898-1965) – nota bene wybitnie ciekawa z nim historia]. Zarząd PCK ukonstytuował się w następującym składzie: prezes – Czesław Gombowski (* 1911), zastępca – Wacław Piasecki, sekretarz – Maria Janicka (1912-1973), skarbnik – Marceli Skóra, administracją kierował Ludwik Wojciechowski, propagandą Feliks Janicki (1905-1973). Czołówka PCK ulokowała się przy ulicy Strzeleckiej 9, gdzie w 12.1945 urządzono świetlicę dla dzieci.
Malutkie miasteczko, mało kto tam zagląda, bo niby nie ma po co, ale jak już tam się wdepnie, to… No właśnie.