2014-01-21, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakończono podłączanie budynków przy ul. Kosynierów Gdyńskich i Mickiewicza do sieci ciepłowniczej. Stało się to jeszcze przed rozpoczęciem prawdziwej, mroźnej zimy i mieszkańcy od razu mogli odczuć komfort tego rozwiązania. Ciepło w pokojach i korytarzach oraz gorąca woda w kranach to coś, czego brak utrudniał dotąd życie w starych kamienicach. Teraz czas na pozostałe nieruchomości.
Wspólnoty, które teraz podłączono nie brały jeszcze udziału w programie pilotażowym KAWKA, którego celem jest podłączenie do sieci ciepłowniczej niemal całego zasobu mieszkaniowego gorzowskiego ZGM. ADM nr 1 pomógł w zaciągnięciu kredytów i zrealizował inwestycję.
W najbliższych miesiącach rozpoczną się spotkania z pozostałymi wspólnotami w sprawie programu podłączenia do sieci gorącej wody użytkowej. Spotkania te będą okazją do dokładnego zapoznania się z wszelkimi szczegółami tej wycenionej na 65 mln zł inwestycji. Jeżeli zostaną podjęte stosowne uchwały rozpocznie się sporządzanie dokumentacji projektowej. Rok 2014 przeznaczony jest na zakończenie prac projektowych dotyczących całości inwestycji. W roku 2015 rozpocznie się jej stopniowa realizacja, która potrwa 3 lata.
- Jest to przełomowy program dla tej części miasta – mówi kierownik ADM 1 Marek Wendelt. Pilotażowy program KAWKA jest ważny nie tylko dla lokatorów podłączanych budynków, ale dla wszystkich mieszkańców miasta. Jakość powietrza w centrum jest monitorowana i przeraża poziomem zanieczyszczeń. Wyeliminowanie pieców kaflowych i innych nie ekologicznych źródeł ciepła diametralnie zmniejszy emisje zanieczyszczeń, co znacznie podniesie jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. - Mam nadzieję, że program ten jest początkiem rewitalizacji tej dzielnicy miasta i pójdą za tym kolejne prace remontowe. – mówi kierownik.
Najatrakcyjniejszym punktem tego programu jest to, że wspólnoty nie będą musiały finansować całej inwestycji. Partycypować będą zaledwie w 25 proc kosztów. Wystarczy tylko zapoznać się z kosztorysami wykonania jakiejkolwiek indywidualnej instalacji ogrzewającej mieszkanie i wodę, aby stwierdzić, że suma jaką należy wnieść do programu jest naprawdę bardzo niska. Warto również porównać wysokość rachunków za ciepło z ZGM z kosztami zakupu jakiegokolwiek opału. Program ten jest niepowtarzalną szansą, aby stosunkowo niewielkimi środkami zapewnić sobie wyższy komfort życia w takim mieszkaniu, ale również znacznie podnieść jego wartość. Wzrośnie także atrakcyjność dzielnicy, bo już za kilka lat, podczas nawet najsroższej simy nie będziemy musieli wdychać smolistych wyziewów i strzepywać z płaszczy strzępków sadzy i popiołu.
rar
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.