2014-05-03, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Teren administrowany przez ADM 5 z siedzibą przy ul. Gwiaździstej nie jest objęty programem KAWKA, mimo to prac w tym roku będzie tu dużo. Właśnie rozpoczęto realizacje uchwał będących efektami zebrań ze wspólnotami mieszkaniowymi.
Podpisano uchwały o doprowadzeniu do mieszkań cieplej wody. Wspólnoty z ul. Broniewskiego i pięcioklatkowego budynku przy ul. Korczaka również będzie w tym roku dysponować ciepłą wodą użytkową. Pozwolenia już są, pozostało tylko podpisanie umów z PGE i można będzie rozpocząć prace.
- Udało mi się namówić wspólnoty z ul. Marcinkowskiego z domów powojskowych na zaciągniecie kredytu termomodernizacyjnego – mówi kierownik ADM 5 Damian Madaliński.
Przeprowadzony będzie remont połaci dachowej i uzupełnienie izolacji. W tym roku sporządzona zostanie dokumentacja. Warto zapoznać się ze sposobem postępowania, aby skorzystać z termomodernizacji finansowanej atrakcyjnym kredytem. Cały proces zaczyna się od uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie opracowania audytu remontowego. Z audytu wynika m.in. jakie będą oszczędności ciepła. Kolejny etap to podpisanie uchwały o zaciągnięcie kredytu termomodernizacyjnego. Gdy jest już wybrany bank, podpisana uchwała, to opracowywana jest dokumentacja zawierająca nawet kolorystykę budynku uzgodnioną z plastykiem miejskim. Następnie uzyskuje się pozwolenie na budowę i następuje wybór wykonawcy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Po zakończeniu remontu i odbiorze technicznym wysyłana jest informacja do banku. Bank wysyła następnie informacje do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii, która trafia następnie na konto banku udzielającego kredytu. Premia pomniejsza kwotę zaciągniętego przez wspólnotę kredytu.
–W praktyce premia bywa równa kwocie odsetek kredytu – mówi kierownik.
Kredyt termomodernizacyjny jest chyba najkorzystniejszym z kredytów występujących na naszym rynku finansowym. Jego oprocentowanie wynosi 6 proc. w skali roku a zabezpieczeniem nie jest np. hipoteka a jedynie uchwała podpisana przez wspólnotę o zaliczce na fundusz remontowy.
Wiele wspólnot zdecydowało się na montaż domofonów cyfrowych i radiowych wodomierzy. Te ostatnie są niezwykle wygodne dla każdej ze stron, bo pozwalają na zdalny odczyt. Nie musi być w domu lokatora i nie ma potrzeby wyliczania średniego zużycia w razie braku odczytu. Lokator np. podczas wyjazdów nie musi się stresować tym, że nie będzie go podczas odczytu wodomierza.
Podpisano sześć uchwał dotyczących remontów dachów i trzy uchwały o wymianie instalacji wodno – kanalizacyjnej. Będą również wykonywane drobne naprawy elewacji i docieplanie. W sumie efektem zebrań jest 26 uchwał remontowych. Podczas zebrań omawiano możliwości wykupu działek budowlanych. W większości wypadków działki są wyodrębnione po obrysie ścian obwodowych budynków. Oznacza to, że teren wokół jest własnością miasta a wspólnota jest właścicielem budynku i gruntu leżącego pod nim. Uchwała umożliwia wykup otaczającego dom terenu od miasta z 95 proc. bonifikatą. Podpisano 16 takich uchwał. W chwili, gdy wspólnota uzyska własność lub prawo dzierżawy może zagospodarować teren zgodnie ze swoimi wymaganiami np. wyznaczyć miejsca parkingowe, wybudować altankę śmietnikową itp. Z drugiej strony właściciel musi dbać o utrzymanie tego terenu.
Na osiedlu Słonecznym podczas zebrań poruszano stan chodników i schodów. Mówiono o naprawie ich w ramach tzw. inicjatyw lokalnych. Jeden z właścicieli wystąpił do miasta o materiały gwarantując własną robociznę. Jeżeli negocjacje się powiodą, to wiele chodników w tym roku zostanie wyremontowanych.
rar
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie stara się polepszyć stan budynków, tak, aby lokatorom mieszkało się coraz wygodniej. Służą temu choćby wymiany instalacji elektrycznej.