2014-05-22, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Mimo że radni nie zgodzili się na przekazanie środków na ukończenie remontu słynnego już podwórka, to na terenach ADM 1 będzie wiele się działo. Dyskutowano o remontach i ich zakresie podczas spotkań ze wspólnotami. Dopasowywano zamiary do posiadanych środków i atrakcyjności kredytów.
Większość domów ma wyremontowane dachy. Jednak są i zaniedbane kamienice, które powinno się wyremontować kompleksowo. W tym roku rozpocznie się duży remont budynku przy ul. Borowskiego 25. Zmieniane będzie całe pokrycie dachowe domu. Remont klatki schodowej obejmie również wymianę całej instalacji elektrycznej. Wyremontowana i ocieplona zostanie elewacja od strony podwórka i nastąpi wymiana całej stolarki okiennej i drzwiowej. Podobny zakres robót rozważali jeszcze mieszkańcy kilku budynków. Tradycyjnie już największą przeszkodą były pieniądze. Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Kosynierów Gdyńskich 60 wstępnie zaakceptowała remont wraz z ociepleniem elewacji od strony podwórka i kompleksowy remont klatki schodowej z wymianą instalacji elektrycznej oraz stolarki drzwiowej. Wykonany również zostanie remont pokrycia dachowego. Szczegóły tego remontu są jeszcze uzgadniane, ale wszystko wskazuje na to, ze rozpoczęcie prac nastąpi niebawem.
Pozostałe wspólnoty opracowały mniejsze zakresy prac remontowych. Obecnie trwają spotkania na temat programu KAWKA, który oferuje możliwość taniego przejścia na najwygodniejszy i najtańszy system ogrzewania. Wspólnoty jednak dobrze zdają sobie sprawę, że bez względu na decyzję o sposobie ogrzewania mieszkań termomodernizacja i tak będzie prędzej czy później konieczna aby obniżyć koszty energii. Łatwo dowiedzieć się o efektach modernizacji od sąsiadów, którzy wcześniej ocieplili ściany i wymienili stolarkę. Poniesione koszty rozłożone są na raty i oszczędność na opłatach za energię może zniwelować je nawet do zera. W zależności od sposobu ogrzewania mieszkania. Jak twierdzą administratorzy opinie sąsiadów oddziałują znacznie bardziej na mieszkańców niż najbardziej nawet fachowe ekspertyzy.
Lokatorzy mieszkań, którzy termomodernizację i remonty klatek mają już za sobą szukają innych podnoszących komfort rozwiązań. Na osiedlu Piaski doceniono nowe technologie i w każdym mieszkaniu założone zostaną wodomierze radiowe. Mieszkańcy docenili wygodę tego rozwiązania i uznali, że warto ponieść koszty aby o wodomierzu praktycznie zapomnieć. Skończy się oczekiwanie w domach na odczyt i nieprecyzyjne faktury wystawiane na podstawie średniego zużycia, gdy inkasent nie zastał lokatora w mieszkaniu i nie mógł dokonać odczytu. Wodomierze będą mogły być odczytywane zdalnie, drogą radiową. Właściciel mieszkania będzie dowiadywał się o nich jedynie z przychodzących faktur.
rar
Przystąpiono do drugiego procedowania zamówienia w przedmiocie budowy „Skweru Relaksu” przy ulicy Dowbora Muśnickiego w Gorzowie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024.