2014-09-22, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Polityką Miasta jest wspieranie inicjatyw remontowych wychodzących od członków wspólnot mieszkaniowych.
Bieżące regulowanie zaliczek na fundusz remontowy, jak i spłata ponad 5.829 tyś. zł zaległości do 2010r., dają wspólnotom mieszkaniowym niezbędne zaplecze finansowe do przeprowadzania koniecznych remontów. Ponadto, wspólnoty mogą występować do banków u udzielenie kredytów termomodernizacyjnych, gdzie właśnie fundusz remontowy i płacone na bieżąco zaliczki są zabezpieczeniem udzielanych kredytów.
Termomodernizacja budynków wspólnot mieszkaniowych
Obecnie, w dobie drogiej i ciągle drożejącej energii oraz bezwzględnej konieczności ekologicznego korzystania ze środowiska, zachodzi potrzeba termomodernizacji i rewitalizacji budynków, bowiem są one często niedogrzane, a ich ogrzewanie jest bardziej kosztowne.
Koszty termomodernizacji zostały pokryte ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym we Wspólnotach Mieszkaniowych oraz z kredytów.
2007 - 2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
RAZEM |
|
ILOŚĆ BUDYNKÓW |
69 |
70 |
70 |
40 |
24 |
273 |
KWOTA |
4 261 064 |
5 036 159 |
5 138 545 |
4 650 395 |
3 140 677 |
22 226 840 |
Odnawianie elewacji frontowych i wykonywanie innych prac remontowych kamienic położonych w obszarach wpisanych do rejestru zabytków finansowanych ze środków Miasta za pośrednictwem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W latach 2006 – 2013 dotację w kwocie 6 485 255 zł otrzymały 64 Wspólnoty Mieszkaniowe.
Obserwuje się, że niektóre wspólnoty – pobudzone poczynionymi pracami – podejmują już we własnym zakresie działania mające na celu wykonanie ze środków własnych (wspartych również kredytami) remontów części wspólnych, czy też elewacji tylnej.
Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez włączanie budynków do sieci miejskiej c.o. poza dzielnicą „Nowe Miasto”
W 2007 r. Miasto w porozumieniu z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej podjęło plan włączenia do miejskiej sieci centralnego ogrzewania wybranych budynków komunalnych i wspólnotowych.
W latach 2009 – 2014 podłączonych do sieci ciepłowniczej PEC zostało 21 wspólnot mieszkaniowych i zlikwidowano termy gazowy w budynkach 21 wspólnot.
PROGRAM „KAWKA”
PROGRAM REDUKCJI EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W ŚRÓDMIEŚCIU W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM dofinansowany w ramach Programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .
Zakres geograficzny przedsięwzięcia:
Historyczny układ urbanistyczny tzw. Nowe Miasto w Gorzowie Wlkp. wpisany do Rejestru Zabytków (ulice Łokietka, Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Wyszyńskiego, Drzymały, Jagiełły).
Działania w ramach Projektu:
Zmniejszenie i ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez likwidację wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną (piece kaflowe, c.o. etażowe węglowe) w obszarze wpisanym do Rejestru Zabytków (obszar o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza), wykonanie wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z włączeniem odbiorców do sieci miejskiej.
Czas realizacji : lata 2014 – 2017 w podziale na etapy.
ZAGOSPODAROWANIE PODWÓREK
Ciąg pieszo - jezdny ul. Wawrzyniaka 68 – 79
Przedmiotowy teren stanowi wewnętrzne podwórze dla okalających go budynków mieszkalnych oraz dojazd do tych budynków i garaży. Budynki i garaże zróżnicowane są pod względem struktury własnościowej. Grunt będący przedmiotem inwestycji jest własnością Miasta.
W ramach prac wykonano utwardzenie nawierzchni podwórka jako drogę wewnętrzną komunikującą istniejące garaże z drogą publiczną (ulicą Wawrzyniaka ) oraz odprowadzenie wód opadowych z utwardzonej nawierzchni drogi i dachów okalających budynków mieszkalnych .
Zagospodarowania podwórka przy ul. Wawrzyniaka 5-6
Przedmiotowy teren stanowi wewnętrzne podwórze dla okalających go budynków mieszkalnych oraz dojazd do tych budynków i garaży. Budynki i garaże zróżnicowane są pod względem struktury własnościowej. Grunt będący przedmiotem inwestycji jest własnością Miasta.
W ramach prac wykonano utwardzenie nawierzchni podwórka jako drogę wewnętrzną komunikującą istniejące garaże z drogą publiczną (ulicą Wawrzyniaka ).
Zagospodarowanie podwórka dla kwartału ulic :
Mieszka I – Mickiewicza – Krasińskiego – Dąbrowskiego
Przedmiotowy teren stanowi wewnętrzne podwórze dla okalających go budynków mieszkalnych oraz dojazd do tych budynków i garaży. Budynki i garaże zróżnicowane są pod względem struktury własnościowej. Grunt będący przedmiotem inwestycji jest własnością Miasta.
Prace realizowane są w ramach działań w kierunku uporządkowania terenów Miasta a zwłaszcza małej architektury w ramach uzyskania ładu przestrzenno – wizualnego.
Zagospodarowanie podwórka dla kwartału ulic :
Wodna - Spichrzowa - Łazienki - Łużycka
Przedmiotowy teren - działki gruntu 2593, 2124 z obrębu „5” Śródmieście - stanowi wewnętrzne podwórze dla okalających go budynków mieszkalnych oraz dojazd do tych budynków i garaży. Budynki i garaże zróżnicowane są pod względem struktury własnościowej. Grunt będący przedmiotem inwestycji jest własnością Miasta.
Wykonanie zagospodarowania podwórka dla kwartału ulic Wodna - Spichrzowa Łazienki - Łużycka wynika z potrzeby społecznej oraz w ramach działań w kierunku uporządkowania kwartałów wewnętrznych zabudowy i uzyskania ładu przestrzenno – wizualnego.
Na dzień dzisiejszy wykonano koncepcję zagospodarowania.
Zielone podwórko – ul. Armii Polskiej 22
Akcję Zielone Podwórka organizuje Fundacja All For Planet. Głównym celem jest propagowanie proekologicznych postaw wśród społeczności lokalnych. Podstawowe założenia akcji to rewitalizacja zapomnianych, zaniedbanych podwórek oraz pełna mobilizacja lokalnych społeczności.
Duże zrozumienie i poważne podejście do tematu zaprezentowały Wspólnoty Mieszkaniowe, które włączyły się renowacją swoich budynków.
Prezydent Miasta włączył się do akcji poprzez wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie 150 t różnego rodzaju kamienia i kostki granitowej. Otwarcie nastąpiło 20 października 2010r.
Inicjatywy lokalne
W ramach współpracy Miasta ze Wspólnotami Mieszkaniowymi został wykonany:
- Chodnik przy ul. Słonecznej 80-84
- Schody przy ul. Słonecznej 56 – 57
wkładem Miasta był materiał a Wspólnoty Mieszkaniowe finansowały wykonanie.
BUDŻET OBYWATELSKI
Zadania realizowane w 2013 r. i w 2014 r. w ramach inicjatyw obywatelskich:
Odtworzenie działek budowlanych
Zgodnie z art. 32a ustawy o własności lokali – jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono jest zobowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych.
Widząc skalę problemu została rozpoczęta procedura uchwałodawcza w tej sprawie i w dniu 18 grudnia 2013r. Rada Miasta podjęła Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie 95 % bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości zbywanych w celu odtworzenia działki budowlanej.
W związku z powyższym Zakład Gospodarki Mieszkaniowej jako zarządca Wspólnot Mieszkaniowych na zebraniach przeprowadzonych w I kwartale 2014r. przedstawił projekt uchwały w sprawie nabycia nieruchomości przyległej. Obecnie trwa proces zbierania głosów.
Urząd Miasta Gorzowa
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.