2014-11-20, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Biuro Zamiany Mieszkań gorzowskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej daje szansę zarówno tym, którzy poszukują większego mieszkania, jak i osobom mającym problemy z jego utrzymaniem, dla których najlepszym wyjściem byłoby mniejsze i tańsze miejsce zamieszkania.
Wiele osób nie tylko mieszkających w zasobach ZGM pilnie studiuje publikowane przez biuro ogłoszenia. Wystarczy bowiem być mieszkańcem miasta i mieć tytuł własności swojego mieszkania, aby móc skorzystać z ofert zamiany i spełnić swoje marzenie, które dla jednych stanowi zamieszkanie w zabytkowej kamienicy, dla innych zaś w nowoczesnym bloku.
Biuro potrafi zadowolić zamieniające się strony oraz własny zakład odzyskując pieniądze, które wydawały się nie do odzyskania i to rezygnując z brutalnych metod windykacji komorniczej. Do końca października 2014 dokonano 18 zamian lokali, a obecnie trwa kolejna.
- Udało się odzyskać ponad 148 215 zł. Obecnie, z tą zamianą w toku, która również związana jest ze spłatą zaległości będzie ponad 150 tys. zł z tytułu zadłużeń, których nie byli w stanie odzyskać nawet komornicy. Bowiem wśród nich są także takie, które przez komornika zostały w większości przypadków umorzone z uwagi na nieskuteczność procedur.- mówi kierownik BZM Marcin Smela.
Do końca roku odbędzie się jeszcze kilka zamian. Biuro wysyła zaproszenia do osób które mają złożone oferty. Ponad trzysta zostało zaktualizowanych. Chodzi o to, żeby osoby zainteresowane mogły zmienić swoje preferencje, ponieważ od czasu złożenia oferty wiele mogło się zmienić. Mogło ubyć mieszkańców chociażby z takiego powodu, że wyprowadziły się dorosłe dzieci i nie jest już potrzebne mieszkanie trzypokojowe. Powody bywają zresztą bardzo różne. Obecnie niemal 90 proc. klientów biura poszukuje mieszkań 2 lub 1 pokojowych, ale z centralnym ogrzewaniem zasilanym z miejskiej sieci ciepłowniczej.
- Nasi klienci nagminnie rezygnują z ofert mieszkań ogrzewanych piecami. Być może realizacja projektu KAWKA będzie spełnieniem ich oczekiwań – mówi kierownik.
Oczywiście na razie zamiana zależy od tego, czy dotychczasowy mieszkaniec będzie chciał przenieść się do mieszkania ze znacznie niższym czynszem, ale ogrzewanego tradycyjnymi piecami. Na razie jednak koszty wprowadzanego centralnego ogrzewania można jedynie prognozować. Opłaty za ogrzewanie mieszkań podłączonych do miejskiej sieci będą znane dopiero po rozliczeniach pierwszych podłączonych budynków. Wszystko wskazuje jednak na to, że wzrost komfortu i wartości mieszkań nie pociągnie za sobą znacznego wzrostu opłat. Można również przypuszczać, że pozostanie pewna grupa osób preferujących jak najniższe rachunki i akceptujących niedogodności związane z zakupem, transportem i magazynowaniem opału oraz codziennym ceremoniałem rozpalania w piecach. W każdym razie w Biurze Zamiany Mieszkań przewiduje się prawdziwy boom po realizacji programu KAWKA.
Biuro Zamiany Mieszkań przy ul. Wawrzyniaka 4 przyjmuje interesantów od poniedziałku do czwartku w godz. Od 9.00 do 16.00 a w piątek od 9.00 do 15.00. Tel. 095 736 21 00.
rar
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.