2015-02-08, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Program KAWKA, mający na celu poprawę jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców w centrum miasta, trwa od początku 2014. Ta ogromna, warta około 65 mln zł inwestycja wchodzi w fazę realizacji.
Rozkręca się kampania edukacyjno – informacyjna, a niebawem poznamy wykonawcę inwestycji w pierwszych, wytypowanych do podłączenia do sieci ciepłowniczej PGE budynków. Wykonawca wyłoniony zostanie w procedurze przetargowej, która jest dosyć skomplikowana i czasochłonna. Na szczęście prowadzona jest w okresie zimy kiedy to prace instalacyjne są niemożliwe lub co najmniej utrudnione. ZGM uporał się z wszelkimi formalnościami i przetarg został formalnie ogłoszony 2 lutego, a informację o nim zamieszczono w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej. Otwarcie ofert nastąpi 16 marca.
- Otwarcie ofert nastąpi 16 marca, a pół godziny później chcielibyśmy rozpocząć przetarg. Postepowanie regulowane jest przepisami zawartymi w kilku tomach i nie da się błyskawicznie wyłonić wykonawcy. Myślę, ż potrwa to nie dłużej niż dwa do trzech tygodni – mówi dyrektor ZGM Paweł Jakubowski.
Wyłoniony w przetargu wykonawca rozpocznie prace w czterech kwartałach Nowego Miasta, które obejmą 39 budynków. Kolejny przetarg na 25 budynków ogłoszony zostanie w marcu. W tym roku 74 budynki będą podłączone do sieci PGE. Pierwsze podłączenia odbędą się we wrześniu. Istnieje szczegółowy harmonogram prac Jeszcze w styczniu problemem, który spędzał sen z powiek realizatorów projektu była długotrwała procedura przetargów. Podejmowano działania w celu skrócenia terminów. Okazało się, że przyniosły one efekty.
Wyłonienie wykonawców nie oznacza jeszcze rozpoczęcia prac.
- Są to prace na żywym organizmie. Musimy wszystko zgrać z miastem i z PGE. Współpraca układa się wzorowa i na razie wszystko idzie w dobrym kierunku.- mówi dyrektor.
Nie wszyscy mieszkańcy budynków, które maja zostać podłączone do sieci jesienią wierzą w dotrzymanie terminów. Często dopytują się czy kupić węgiel na następny sezon grzewczy. Boją się, że gdy rozebrane zostaną piece a prace nad przyłączeniem do sieci PGE przeciągną się do środka zimy lub wiosny zostaną bez żadnego ogrzewania.
- Nie będzie sytuacji, w której ktokolwiek pozostanie bez ogrzewania w początkach przyszłego sezonu. Mieszkańcy nie muszą się bać, że zdemontujemy piece a dopiero w grudniu lub listopadzie powstanie instalacja co. Piece będą demontowane w momencie wykonania prac inwestycyjnych czyli ciepłej wody i co. – tłumaczy dyrektor.
Program zakończy się w 2017 roku. Dzięki niemu ze śródmieścia zniknie około 3000 pieców, co diametralnie zmieni jakość powietrza.
rar
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.