2015-04-24, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Prawa członków wspólnoty mieszkaniowej reguluje ustawa o własności lokali, zaś przepisy Kodeksu cywilnego mają do nieruchomości wspólnej objętej wspólnotą mieszkaniową odpowiednie zastosowanie. W przypadku nieruchomości wspólnej należy mieć na uwadze przede wszystkim interes zbiorowy wspólnoty, a nie indywidualny interes każdego ze współwłaścicieli.
W celu wykonania przebudowy i modernizacji instalacji gazowej wspólnota mieszkaniowa powinna podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie remontu. Uchwała ta zapada większością głosów. Gdy uchwała nie została zaskarżona, staje się prawomocna. Nie jest prawdą, jakoby uchwała taka, aby mieć moc wiążącą, musiała zostać podjęta jednomyślnie.
Projekt techniczny nie musi dotyczyć wszystkich mieszkań
W sytuacji, gdy jeden z właścicieli lokali we wspólnocie kwestionuje potrzebę wymiany instalacji gazowej w jego mieszkaniu, powinien złożyć odwołanie od decyzji o pozwoleniu na przebudowę. W takiej sytuacji remont w lokalu skarżącego powinien, gdy jest konieczny, zostać przeprowadzony we własnym zakresie.
Kiedy decyzja o pozwoleniu na remont zostanie wydana
Wobec złożenia stosownego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wraz z niezbędnymi dokumentami, w tym uchwałami wspólnoty mieszkaniowej, opinią kominiarską i pozytywnie zaopiniowaną dokumentacją techniczną, organ I instancji wydaje decyzję zatwierdzającą projekt budowlany oraz udzielającą pozwolenia na przebudowę. Projekt planowanej przebudowy i modernizacji wewnętrznej instalacji gazowej powinien zostać sporządzony przez uprawnionego projektanta i zawierać wszelkie wymogi, o jakich mowa w Prawie budowlanym. Inwestor powinien przedstawić dowód potwierdzający jego prawo do dysponowania przedmiotową nieruchomością na cele budowlane - uchwałę wspólnoty mieszkaniowej nieruchomości, wyrażającą zgodę większości współwłaścicieli na realizację przedmiotowej inwestycji.
WAŻNE !!!
Decyzja o pozwoleniu na przebudowę wygasa, jeżeli nie została ona rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna, lub została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.
Zaskarżanie uchwały
Uchwałę można zaskarżyć do sądu powszechnego. Niezaskarżenie uchwały powoduje, że staje się ona wykonalna i jako taka stanowi dowód potwierdzający prawo inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Prawa członków wspólnoty, w tym również osoby, która skarży opisaną decyzję, reguluje ustawa o własności lokali, odpowiednie zastosowanie do nieruchomości wspólnej objętej wspólnotą mieszkaniową mają przepisy Kodeksu cywilnego. W przypadku nieruchomości wspólnej należy mieć na uwadze przede wszystkim interes zbiorowy wspólnoty, a nie indywidualny interes każdego ze współwłaścicieli.
Schemat postępowania
Jak przeprowadzić remont instalacji gazowej?
Podstawa prawna:
Art. 19 Ustawy o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.).
Art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 zc zm.).
Leszek Szapiel
Fot. Piotr Koch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.