2016-12-19, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Rozpoczęła się kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność”. Jest ona wynikiem badań zleconych przez MSWiA, z których wynika, że świadomość społeczna na temat czadu i zagrożeni pożarowego jest bardzo niska. Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie, a tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć wyłącznie za pomocą przeznaczonych do tego czujników.
Specjalnym gościem narady kierownictwa ZGM, która odbyła się 7 grudnia był Bartłomiej Mądry, reprezentujący Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Przedstawił on szczegóły akcji informacyjnych jakie są aktualnie prowadzone przez Straż Pożarną, szczególnie zwracając uwagę na jedną, pod nazwą „Czad i ogień. Obudź czujność”. Jest ona dedykowana m.in. mieszkańcom naszych zasobów lokalowych. Dotyczy zachowania szczególnej ostrożności jeśli chodzi groźbę zatrucia się tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem oraz przeciwdziałaniu skutkom ewentualnego pożaru.
Z liczb, które mówią same za siebie warte jest przytoczenia, że w roku 2016 aż 7414 osób trafiło do szpitala w wyniku pożaru, przy czym 512 osób zginęło w wyniku pożaru, a 50 zmarło w wyniku zatrucie się tlenkiem węgla.
Tych nieszczęść w dużej części można było uniknąć.
Głównym powodem zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Tlenek węgla, popularnie zwany czadem powstaje przy niepełnym spalaniu materiałów palnych, gdy w otaczającej atmosferze jest niedostatek tlenu (np. w przypadku termy gazowej w łazience lub pieca kaflowego czy kominka – gdy braku odpowiedniej wentylacji dostarczającej odpowiednią ilość świeżego powietrza a zarazem nie odprowadzającej poprawnie spalin). Czad powstający podczas takiego spalania w warunkach niedoboru tlenu jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, w organizmie człowieka łączy się szybciej hemoglobiną niż tlen i poprzez długotrwałe działanie może doprowadzić do uduszenia. Objawami zatrucia tlenkiem węgla mogą być duszności, bóle głowy, nudności, osłabienie i przyspieszona praca serca. W takim wypadku należy niezwłocznie przewietrzyć mieszkanie, zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny i wyjść na zewnątrz. Wezwać straż pożarną i jeśli to koniecznie zasięgnąć porady lekarza.
Od września 2015 do marca 2016 ponad 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagała hospitalizacji, a 50 zmarło. W całym zeszłym roku było ponad 7400 interwencji strażaków związanych z czadem. Według PSP wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń instalacji urządzeń grzewczych to ponad połowa pożarów w budynkach. Jak wynika z badań tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a tylko 8% Polaków wie, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina, a mniej niż jeden na dziesięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.
Właśnie do konieczność instalacji czujników dymu i czadu szczególną uwagę zwraca nam Bartłomiej Mądry. Bo jak mówi, często próbujemy zapewnić sobie bezpieczeństwo instalując rolety w oknach czy antywłamaniowe drzwi, a nie zabezpieczamy się przed takimi zagrożeniami jak ogień czy czad. Instalacja czujników czadu jest o tyle istotna, że jest to jedyny sposób na wczesne wykrycie pojawienia się tego „cichego zabójcy” w domu. Czujniki dymu mogą uratować życie nasze i naszej rodziny gdy pożar zaskoczy nas w noc – podczas snu – co nie jest rzeczą rzadką.
Na koniec warto wspomnieć, że realizacja projektu KAWKA znacznie zwiększa bezpieczeństwo naszych mieszkańców, z domów znikają stare termy i piece, powodujące znaczne zagrożenie jeśli chodzi o zatrucie czadem czy powstanie pożaru. W mieszkaniach znajduje się w związku z eliminacją pieców coraz mniej instalacji, które mogą być powodem zagrożenia naszego życia. Należy pamiętać, że ryzyko powstania pożaru jednak jest zawsze, nie ma możliwości aby je wykluczyć, związane może być z niesprawnością instalacji elektrycznej czy awarią jakiegoś urządzenia pozostawionego podłączonego do zasilania. Dlatego zatem należy obudzić naszą czujność i być przygotowanym. Zadbanie o sprawność instalacji i urządzeń w naszym domu, wyposażenie mieszkania w gaśnice, czujki dymu i czadu, znajomość zasad postępowania w razie pożaru może uratować nam życie i pomóc ochronić mienie.
Więcej informacji znajdziemy na stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim www.strazgorzow.pl oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej www.straz.gov.pl.
Ulotka Czad i Ogień 2016-2017 http://www.straz.gov.pl/download/2718.pdf
Prezentacja Czad i Ogień 2016-2017 http://www.straz.gov.pl/download/2717.pptx
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.