2017-12-15, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Duże mieszkania, czyli 80 metrów i więcej budzą spore zainteresowanie. Dlatego Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje kolejny raz, co i jak się odbywa.
- My przygotowujemy mieszkania do licytacji, ale stroną organizującą jest Urząd Miasta – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk, wicedyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. I podaje kilka ważnych przepisów oraz aktów normujących pozyskiwanie dużych lokali.
Licytuje Urząd Miasta
Maria Góralczyk-Krawczyk tłumaczy, że rzeczywiście duże lokale od pewnego czasu cieszą się popularnością. Tyle tylko, że ich wprowadzanie do ponownego życia to zasługa zarówno Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, ale Urzędu Miasta i Wydziału Spraw Społecznych. – Faktycznie do użytkowania wróciło około 1200 m kwadratowych powierzchni i to dzięki licytacjom – tłumaczy Maria Góralczyk-Krawczyk. I wyjaśnia, że to właśnie Urząd Miasta organizuje i przeprowadza licytacje na te duże mieszkania. UM tylko potwierdza, że kolejne licytacje dużych mieszkań odbędą się na początku przyszłego roku oraz przy końcu pierwszego kwartału przyszłego roku. W styczniu 2018 przewidziana jest licytacja czterech takich lokali – wszystkie znajdują się na terenie Nowego Miasta.
Trochę rozporządzeń
Mieszkania powyżej 80 metrów kwadratowych powierzchni trafiaj na licytacje, ponieważ cieszą się najsłabszym zainteresowaniem osób, które mają prawo do lokalu komunalnego i stoją w kolejkach po takowe. W opinii ZGM najchętniej wybierane są lokale mniejsze, dwupokojowe ze wszystkimi mediami. Ponieważ w zasobie ZGM tych większych trochę się znalazło, dlatego Rada Miasta wprowadziła zmiany dotyczące wynajmu akurat tych lokali uchwało w 2016 roku. Od tego czasu służby miejskie przygotowują takie pomieszczenia do wynajmu. Także w 2016 roku prezydent miasta wydał specjalne zarządzenie regulujące stawki czynszu, jakie mogą być licytowane w przypadku dużych mieszkań czyli tych 80+.
- No i licytacje przeprowadza powołana przez prezydenta miasta komisja – mówi Maria Góralczyk-Krawczyk.
Specjaliści z ZGM podkreślają, iż licytacja nie jest sprzedażą, jak można byłoby przypuszczać. W tym przypadku jest to wylicytowanie stawki najmu lokalu. I jak podkreślają w ZGM – osoba, która lokal w drodze licytacji stawki najmu otrzyma, otrzymuje mieszkanie komunalne, najczęściej do remontu. Dokumentu potrzebne do remontu przygotowuje właśnie ZGM. I już po wykonaniu remontu i zasiedleniu mieszkania ZGM zwraca najemcy część kosztów poniesionych na remont w formie obniżki czynszu.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.