2019-05-19, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Kilka remontów już trwa, następne są w planach. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej remontuje fasady, kiedy już wszystko inne jest zrobione
- Zawsze jest to decyzja właścicieli, czyli wspólnoty mieszkaniowej. I jeśli jest to w całości budynek zarządzany przez nas, czyli Administrację Domów Mieszkalnych, to decyzja leży po równo po stronie właścicieli mieszkań, jak i nas. Jeśli kamienicą zarządza inny zarządca, dokładnie jest tak samo. Decydują właściciele mieszkań wykupionych na własność, ale i my, jako zarządzający majątkiem komunalnym, jeśli w takiej kamienicy są takie mieszkania – tłumaczy Robert Jankowski, kierownik Administracji Domów Mieszkalnych nr 3.
Fasady będą jak marzenie
Już trwa remont fasady przy ul. Armii Polskiej. Od przechodniów budynek osłania gęsta i dobrze zabezpieczona siatka. To od lat standard. I tu wykonawcy remontu mają naprzeciw prawdziwy wzór, jak mogą wyglądać secesyjne kamienice po remoncie, bo idealnie naprzeciw znajdują się przepięknie odnowione budynki, które mocno wyróżniają się w pierzei całej ulicy. – Oj dobrze by było, żeby w końcu całe miasto tak wyglądało – mówią przechodnie, którzy nierzadko fotografują te budynki.
Tuż za rogiem, bo przy ul. 30 Stycznia trwa drugi remont fasady. I choć podobnie jak przy Armii Polskiej jest on zabezpieczony siatką, to jednak tu już wiać małe detale architektoniczne przywrócone do życia przez ekipę remontową.
- Zasada jest taka, że staramy się przywrócić fasady do takiej świetności, jaką miały dawniej – mówi Robert Jankowski i dodaje, że koszt jednej fasady zaczyna się liczyć od około 300 zł za metr kwadratowy powierzchni. Jeśli fasada jest bogata w szczegóły i zawiłości architektoniczne, to koszt może być wyższy.
To nie jedyne remont, jakie w ADM nr 3 się szykują w tym sezonie. – Jesteśmy po spotkaniu wspólnoty przy Armii Polskiej 28 i też będzie remont. Wspólnota chce poprosić konserwatora zabytków o wsparcie, ponieważ to jest teren w całości wpisany do rejestru zabytków. Jeśli się nie uda, wówczas i tak chyba się jednak zdecydują – mówi kierownik ADM nr 3.
Poza tym wiadomo, że kolejne budynki będą docieplane, a mowa jest o Łokietka 1 i 2, a to zawsze też wiąże się z pewną zmianą wyglądu ścian.
Pieniądz uzbierane, resztę trzeba pożyczyć
Jak tłumaczą w ZGM, najczęściej w przypadku remontów fasad jest tak, że wykonywane są one na końcu. – Jak już wspólnoty zrobiły sobie dachy, założyły nową instalację gazową, wyremontowały klatki, to przychodzi czas na fasady. Pieniądze na te prace gromadzona są na rachunkach remontowych poszczególnych właścicieli – tłumaczy Robert Jankowski. Ale rzadko się udaje wcześniej zebrać całą kwotę potrzebną na remont. Wówczas wspólnoty mogą zaciągnąć korzystne kredyty lub poszukać innych źródeł finansowania, choć to się udaje niezmiernie rzadko.
I dlatego też remonty fasad to rzadkość. – Chciałaby się mieć wyremontowane całe ulice, ale na to na razie sposoby nie ma. Dobrze, że wspólnoty jednak się decydują – mówią w ZGM.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.