2020-04-20, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Długo oczekiwany w szczególności przez osoby, które zadłużyły swoje mieszkania.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej liczy na duże zainteresowanie ze strony mieszkańców, redukcję długów ale przede wszystkim na regularne wnoszenie opłat czynszowych za zajmowany lokal - który stanowi podstawowy warunek przystąpienia do programu i ubiegania się o częściowe umorzenie należności wobec Miasta.
- Ponieważ już można składać wniosek o restrukturyzację zadłużenia, ze względu na wprowadzony stan epidemii i ograniczony kontakt, mamy wzmożoną liczbę telefonów i maili w tej sprawie – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Kto może wziąć udział w programie
Dług mieszkańców wobec miasta z tytułu niepłacenia czynszu sięga ponad 65 mln zł. I właśnie dlatego Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego powołał zespół w skład którego wchodzili zastępcy prezydenta, radni miasta Gorzowa oraz urzędnicy. Zadaniem zespołu było zdiagnozowanie obszaru występujących problemów, opracowanie i przygotowanie do wdrożenia nowych zasad polityki mieszkaniowej wraz z zarekomendowaniem programu działań mającego wpłynąć na poprawę sytuacji administrowanym zasobem mieszkaniowym. Jednym z wypracowanych elementów była pomoc w przezwyciężeniu trudności w spłacie zaległości za zajmowane lokale osobom, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej poprzez wdrożenie programu restrukturyzacyjnego pozwalającego na wyjście z zadłużenia czynszowego,
Program jest skierowany do osób zadłużonych bądź odpowiadających solidarnie za dług, którzy ze względu na wysokość długu nie są w stanie ich spłacić, ale też nie chcą być eksmitowani.
Program przewiduje pięć możliwości restrukturyzacji zadłużenia.
Po pierwsze 100% umorzenia pod warunkiem przekazania zajmowanej nieruchomości na rzecz wierzyciela przez dłużników lub osoby zajmujące nieruchomość. Ponadto umorzenie 70% pod warunkiem spłaty pozostałej części w terminie 6 miesięcy, 60% pod warunkiem spłaty pozostałej części w terminie 12 miesięcy, 50% (proporcjonalne) równe sumie miesięcznych rat wpłaconych na poczet zadłużenia oraz 50% w przypadku zamiany zajmowanego lokalu mieszkalnego na mniejszy wskazany przez miasto.
Zaznaczyć należy, że prócz pierwszego wariantu, dla pozostałych podstawowym warunkiem umorzenia zadłużenia jest terminowe i w pełnej wysokości regulowanie opłat czynszowych za zajmowane mieszkanie.
W ZGM tłumaczą, że nie można z góry przesądzić, która opcja będzie dla mieszkańca korzystniejsza, ponieważ to zależy od wielkości zadłużenia oraz możliwości uregulowania pozostałej części długu. Dlatego też do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie.
No i właśnie konieczność indywidualnego rozpatrzenia każdej sprawy powoduje, że ZGM notuje olbrzymią liczbę telefonów. Bo jak twierdzą sami zainteresowani, znacznie lepiej jest, kiedy można przyjść do urzędnika, ponieważ szybciej i od ręki da się sprawę załatwić. Ale ze względu na pandemię koronawirusa zainteresowanym, a tych jest sporo, pozostają telefony i maile.
Co należy zrobić, aby przystąpić do programu i zawrzeć ugodę?
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował na swojej stronie internetowej sześć kroków uczestnictwa w programie:
Program potrwa tylko rok, do końca marca 2021 roku i jest jedyną opcją wyjścia na prostą, na oddzielenie się grubą kreską od zaległości.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.