2020-04-27, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Pandemia koronawirusa zaczyna także dotykać mieszkańców zasobów komunalnych zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Już są konkretne sposoby pomocy.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej postanowił wyjść naprzeciw mieszkańcom, którzy mogą mieć problemy w terminowym płaceniu czynszu za zajmowane mieszkanie. Dyrekcja ZGM podkreśla, że wszystkie te działania są w interesie mieszkańców.
Negocjowanie spłat
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej od kilku miesięcy intensywnie wdraża projekt nowej polityki mieszkaniowej, która polega między innymi i na odzyskiwaniu zadłużenia, jakie mają mieszkańcy wobec miasta. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że także i tu trzeba podchodzić elastycznie do wielu problemów, jakie mają mieszkańcy.
Dlatego też ZGM deklaruje, że mieszkańcy mogą poprosić o przesunięcie spłat zadłużenia zgodnie z już zawartymi ugodami. Drugą formą pomocy ZGM mieszkańcom, którym znacznie się pogorszyła stopa życiowa, jest wystąpienie o obniżenie czynsz.
W obydwu sprawach ZGM zachęca do kontaktu z poszczególnymi Administracjami Domów Mieszkalnych. Jak podkreśla dyrekcja ZGM, kontakt musi się odbywać drogą mailową lub przez specjalne skrzynki podawcze, które zostały zamontowane we wszystkich siedzibach ADM. Zawsze też zainteresowany mieszkaniec może próbować dzwonić do ZGM, jednak kontakt mailowy jest szczególnie polecany.
Dodatki mieszkaniowe
ZGM przypomina, że inną formą pomocy, o jaką się mogą ubiegać mieszkańcy, jest występowanie o dodatki mieszkaniowe, które przysługują tym, którym szczególnie pogorszyła się stopa życiowa.
Zainteresowani tą formą pomocy powinni kontaktować się z Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie, bo to właśnie GCP zajmuje się przyznawaniem tych dodatków.
Warto zatem wiedzieć, że
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje na podstawie tylko jednego z tytułów wymienionych wyżej.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, o których mowa wyżej, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Jeżeli dochód jest wyższy, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.