2020-05-21, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej podpisał pierwsze cztery ugody dotyczące oddłużenia lokatorów w zasobie komunalnym.
W kolejce czekają następne.
- Podpisaliśmy cztery pierwsze ugody dotyczące oddłużenia. Mamy kolejne wnioski do rozpatrzenia. Mam nadzieję, że ten program przyniesie oczekiwane rezultaty – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który od kilku lat aktywnie walczy z zadłużeniem mieszkańców wobec miasta. Program restrukturyzacji zadłużenia jest kolejnym krokiem ku temu.
Cztery pierwsze, zaraz następne
Dłużnicy, którzy zawarli ugody z ZGM zdecydowali się na umorzenia zadłużenia w wysokości 70 i 60 procent przy spłacie pozostałej części należności w ratach, odpowiednio w terminie 6 miesięcy i 12 miesięcy. We wnioskach które są obecnie przez nas weryfikowane wskazane zostały warianty między innymi oddłużenia proporcjonalnego w wysokości 50%, który odpowiada sumie miesięcznych rat wpłaconych przez dłużnika.
Ponadto, osoby posiadające dług mogą skorzystać z umorzenia w wysokości 50% zadłużenia w przypadku zamiany zajmowanego lokalu mieszkalnego na mniejszy oraz 100% zadłużenia w przypadku przekazania zajmowanej nieruchomości.
Ważnym i podstawowym warunkiem umorzenia zaległości jest bieżące, terminowe i w pełnej wysokości regulowanie opłat czynszowych za zajmowany lokal mieszkalny.
- W każdym konkretnym przypadku należy rozważyć wszelkie możliwe opcje i wybrać ten najkorzystniejszy dla zadłużonego.
W ZGM tłumaczą, że nie można z góry przesądzić, która opcja będzie dla mieszkańca korzystniejsza, ponieważ to zależy od wielkości zadłużenia oraz możliwości uregulowania pozostałej części długu. Dlatego też do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie.
Trzeba likwidować długi
Przypomnijmy, miasto zdecydowało się na ten program, ponieważ na koniec ubiegłego roku zadłużenie lokatorów wobec miasta sięgnęło kwoty 65 mln złotych. Jest to również forma pomocy w stosunku do mieszkańców którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej, o niskich dochodach oraz umożliwiająca przezwyciężanie trudności w spłacie zaległości. Dlatego zespół specjalistów opracował program wychodzenia z długu, który zakłada pięć różnych wariantów. Każdy zadłużony może skorzystać z opcji przygotowanych przez ZGM. Trzeba tylko wyrazić wolę wyjścia z zadłużenia.
Co należy zrobić, aby przystąpić do programu i zawrzeć ugodę?
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował na swojej stronie internetowej sześć kroków uczestnictwa w programie:
Program potrwa tylko rok, do końca marca 2021 roku i jest jedyną opcją wyjścia na prostą, na oddzielenie się grubą kreską od zaległości. Przystępując do programu i wypełniając warunki osoby zadłużone unikną eksmisji a po spłacie zadłużenia mogą wystąpić z wnioskiem o przywrócenie tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.