2020-07-10, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Regulacja stawki czynszowej za lokale komunalne wchodzi w życie. Ale jednocześnie też Zakład wychodzi z pomocą mieszkańcom, którzy mogą jej potrzebować.
- Nowe opłaty czynszów obowiązywać zaczną z dniem 1 listopada. Równocześnie przygotowany został pakiet pomocowy dla mieszkańców o najniższych dochodach. I są to dwa programy – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Programy pomocy
Jak mówią w ZGM o pomoc w płaceniu czynszu ubiegać się mogą gospodarstwa domowe o niskich dochodach.
Pierwszą formą wsparcia jest dopłata do kosztów utrzymania lokalu poprzez skorzystanie z dodatku mieszkaniowego. Przysługuje on osobom posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem oraz osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny – jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 175% (2100,00 zł) kwoty najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego i 125% (1500,00 zł) dla gospodarstwa wieloosobowego.
Decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wydawana jest na okres 6 miesięcy.
Wniosek o dodatek mieszkaniowy należy składać w Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie, Dział Dodatków Mieszkaniowych na ul. Teatralnej 26 (1 piętro).
Drugą formą pomocy dla najemców lokali mieszkalnych z wyłączeniem lokali wynajmowanych na zasadach najmu socjalnego i pomieszczeń tymczasowych jest wystąpienie o obniżkę stawki czynszu. Wysokość obniżki jest uzależniona od wysokości dochodu gospodarstwa domowego najemcy.
W przypadku gospodarstwa jednoosobowego:
- dochód do 150% (do 1800,00 zł) najniższej emerytury - 30% obniżki czynszu,
- dochód od 150% do 180% (powyżej 1800,00 zł do 2160,00 zł) najniższej emerytury – 10% obniżki czynszu,
W przypadku gospodarstwa wieloosobowego:
- dochód do 100% (do 1200,00 zł) najniższej emerytury - 30% obniżki czynszu,
- dochód od 100% do 140% (powyżej 1200,00 zł do 1680,00 zł) najniższej emerytury – 10% obniżki czynszu.
Obniżka czynszu przyznawana jest na okres 12 miesięcy.
Wnioski o obniżenie stawki czynszu należy składać w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej na ul. Wełniany Rynek 3. pok. 1 (parter).
Jednoczesna forma pomocy przy skorzystaniu z dodatku mieszkaniowego oraz obniżki czynszu nie może powodować, że łączna kwota sumy czynszu i opłat niezależnych będzie niższa niż 50% kwoty do zapłaty.
Dodatki mieszkaniowe i obniżki czynszu
Każdy mieszkaniec otrzymujący wypowiedzenie aktualnej stawki czynszu ma dołączoną kompleksową informację jak skorzystać z przygotowanych pakietów pomocowych.
Ponadto szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają pracownicy Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Aby uzyskać pomoc, każdy z zainteresowanych musi wypełnić komplet dokumentów, a szczegółowa informacja znajduje się na stronie ZGM.
ZGM opracował vademecum ubiegającego się o pomoc.
· Przygotuj i wydrukuj wniosek wraz z deklaracją o dochodach.
· Przygotuj dokumenty potwierdzające dochody wszystkich osób z którymi mieszkasz.
· Wypełnij wniosek i deklarację (wraz z dokumentami o dochodach).
· Potwierdź dane we właściwej dla Ciebie Administracji Domów Mieszkalnych i złóż wniosek w siedzibie ZGM przy ul. Wełniany Rynek 3.
· Pamiętaj o podaniu we wniosku numeru telefonu i adresu e-mail, co ułatwi kontakt z Tobą.
· Masz pytania zadzwoń do nas tel. (+ 48) 603 527 437; tel. 95 7387 101
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.