2021-03-12, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Właściciele mieszkań w zasobie komunalnym dostają konieczne dokumenty w kopertach do skrzynek pocztowych.
Pandemia kolejny raz wymusza, aby konieczne spotkania odbywały się w inny niż tradycyjnie sposób.
- Nie mamy wyjścia. ZGM jest zamknięty dla naszych mieszkańców, a spotkania wspólnot należy przeprowadzić - mówią administratorzy kamienic. Sami lokatorzy są zadowoleni, że w taki sposób ZGM troszczy się także o ich bezpieczeństwo.
Pakiet w kopercie
Do skrzynek pocztowych właścicieli mieszkań, które wchodzą w skład poszczególnych wspólnot mieszkaniowych, właśnie trafiają pakiety dokumentów spakowane w białe koperty. W każdej takiej jest pismo przewodnie od właściwego kierownika Administracji Domów Mieszkalnych, w którym krok po kroku jest wytłumaczone, co trzeba zrobić z załączonymi dokumentami. Tradycyjnie jest tu rozliczenie wszystkich zaliczek pobranych na utrzymanie całej nieruchomości, rozliczenie wszystkich kosztów, jakie zarządca poniósł i informacja, jak wygląda stan konta poszczególnych mieszkańców – czyli czy zalega wobec ZGM czy też ma jakieś nadwyżki.
- To stały element spotkań wspólnot, do których obliguje nas prawo. I zawsze, jak nie było wirusa, nie było pandemii, takie wyliczenia każdy dostawał także pocztą, ale na spotkaniu całej wspólnoty można było tłumaczyć, skąd takie koszty. Teraz, przy tej sytuacji pozostaje jedynie kontakt mailowy lub telefoniczny i nasi pracownicy oczywiście tłumaczyć to będą – słyszymy w ZGM.
Prognoza na przyszły rok rozliczeniowy
Wśród dokumentów w pakiecie każdy znajdzie także propozycje uchwał dotyczących zmian kosztów utrzymania nieruchomości. W tym roku jest to propozycje podniesienia stawki czynszu dla właścicieli, podniesienie zaliczki za CO i ciepłą wodę. Natomiast stawka funduszu remontowego pozostaje stała. – Musimy reagować na to, co się dzieje, stąd podwyżki. Wszystkie koszty idą w górę, więc my też musimy zmieniać nasze stawki – tłumaczy ZGM.
Każdy z właścicieli może się na takie podwyżki zgodzić lub też nie zgodzić. Może to rozbić na dołączonych projektach uchwał. Aby jego głos został usłyszany, musi dostarczyć wypełnioną kartę do głosowania do właściwego ADM. Może to zrobić w sposób tradycyjny, bo wrzucić do skrzynki podawczej, lub drogą mailową, która staje się coraz popularniejsza w kontaktach między ludźmi i urzędami.
Po zakończeniu spotkań wspólnot, tych bardzo nietypowych, każdy z mieszkańców zostanie poinformowany, jak wysoki czynsz przyjdzie mu płacić oraz jak wysoką opłatę remontową będzie musiał wnosić.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.