2023-01-05, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Z Mariuszem Chasiakiem, kierownikiem ADM nr 2 w Gorzowie, rozmawia Maja Szanter
- Kierowany przez pana ADM ma pod opieką specyficzny teren, od lat uznawany za najbardziej zaniedbaną i zapomnianą część Gorzowa.
- Najogólniej mówiąc – jest to Zawarcie i Zakanale. Przede wszystkim są to budynki wielorodzinne przy ulicach: Śląska, Wawrzyniaka, Przemysłowa, Kwiatowa, Lipowa, Waryńskiego, Fabryczna, Koniawska, Kobylogórska, Krótka, Zbąszyńska, Międzychodzka, Wylotowa.
- Z jakimi problemami zmagacie się najczęściej?
- Są to głównie zaniedbane budynki gminne, które pomału doprowadzamy do wyglądu i stanu, na jaki mieszkańcy zasługują. To nie tylko kwestia elewacji, ale też klatki schodowe, piony wodno-kanalizacyjne. Innym problemem, tak jak wszędzie, są zaległości czynszowe lokatorów. Wynikają one z różnych względów, ale doprowadziły do tego, że na dziś dług wobec administracji sięga 12 milionów złotych plus odsetki. Jest też problem mentalny, z jakim się mierzymy – ludzie znają dziś swoje prawa bardzo dobrze, niestety, gorzej jest z wiedzą na temat obowiązków.
- Jak wygląda współpraca z mieszkańcami?
- Uważam, że mamy zaangażowanych mieszkańców, wychodzą z inicjatywami, najczęściej dotyczą one remontów. Problem jednak jest taki, że dziś wspólnoty boją się zaciągać kredyty, czekają na unormowanie sytuacji, a przez to prace remontowe są wstrzymywane.
- Czy w tym roku udało się coś w tym zakresie poprawić na Zawarciu i Zakanalu?
- Wspólnymi siłami ociepliliśmy i wykonaliśmy elewacje w budynkach przy Grobli 26, Grobli 26a, Towarowej 1, Fabrycznej 34, Śląskiej 5 oraz 8a-12a. Wspólnoty przeprowadziły także remonty klatek schodowych przy Waryńskiego 10, 16 i 24.
- Jakie plany remontowe ma administracja na 2023 rok?
- Przymierzamy się do docieplenia trzech budynków, ale głównie będą to prace remontowe dachów, instalacji gazowych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Chcemy też w budynkach gminnych przechodzić na ogrzewanie gazowe. Z pewnością największym wyzwaniem będą wymiany pionów wodno-kanalizacyjnych, dotyczy to dziesięciu budynków. Jesteśmy już po rozmowach z mieszkańcami, negocjacje zakończyły się sukcesem i możemy wdrażać nasze plany.
- Gdyby miał pan nieograniczone środki, co by pan zmienił na podległym terenie?
- Przywróciłbym wygląd wszystkich budynków do stanu i wyglądu sprzed wojny. Kamienice mają duszę, są piękne, wystarczy odtworzyć strukturę, by ten urok z nich wydobyć na nowo. A i mieszkańcom należy się, by żyli w miejscu ładnym, zadbanym i bezpiecznym.
- Od kiedy jest pan kierownikiem ADM 2?
- Od maja 2022 roku, natomiast z administracją jestem związany od 15 lat – przez te lata byłem administratorem i zastępcą kierownika ADM 1.
- Dziękuję za rozmowę.
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.