2023-09-04, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakończył się przetarg na przebudowę przestarzałego systemu centralnego ogrzewania w kompleksie budynków przy ul. Poznańskiej 23 – siedzibie Zespołu Szkół Ogrodniczych.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej poinformował, że zakończył się przetarg na przebudowę CO w budynkach należących do Zespołu Szkół Ogrodniczych. W ramach ogłoszonego postępowania przetargowego obejmującego likwidację kotłowni węglowej wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania oraz wykonaniem instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach przy ul. Poznańskiej 23 wpłynęły dwie oferty. Ponieważ szacowana wartość przewidziana na realizację inwestycji przez zamawiającego wynosiła 374 tys. zł a najkorzystniejsza oferta wynosi 378 800 zł, dlatego też przystąpiono do negocjacji z wykonawcą.
Co ma się zmienić?
Zakres zaplanowanych robót obejmuje: demontaż istniejących instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami w lokalach mieszkalnych ,demontaż indywidualnych podgrzewaczy wody, demontaż starej instalacji i kotła węglowego w kotłowni, roboty ziemne w tym rozebranie i odtworzenie chodników pomiędzy modernizowanymi budynkami, montaż rur preizolowanych, montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania wraz z założeniem nowych grzejników stalowych panelowych wyposażonych w zawory i głowice termostatyczne, montaż nowej instalacji ciepłej wody użytkowej, roboty remontowo-budowlane związane z przebudową oraz remontem pomieszczenia węzła cieplnego i dostosowaniem go do obowiązujących wymagań.
Zgodnie z najnowszym i sprawdzonym trendem w lokalach zostaną zamontowane liczniki przedpłatowe.
Co to za budynki?
Zespół Szkół Ogrodniczych mieści się w zbudowanym w 1878 r. przez rodzinę Libermannów zabytkowym dziś pałacu. To śliczny, dwupiętrowy pałacyk w stylu neobarokowym. Położony jest w parku. Ozdobą budynku jest południowe wejście z płaskimi pilastrami zwieńczonymi jońskimi głowicami. Wewnątrz zachowały się pozostałości pierwotnego wyposażenia pod postacią reprezentacyjnej klatki schodowej i dekoracyjnych stiuków. Pałac otacza półhektarowy park o charakterze naturalistyczno-krajobrazowym i trzy stawy.
To jedyna w mieście szkoła, która ma tak urokliwą siedzibę. W skład kompleksu wchodzi też nowszy budynek internatu i zabudowania pomocnicze. Początki szkoły sięgają roku 1946, gdy we wrześniu zostało utworzone Państwowe Liceum Rolnicze w Zieleńcu. Organizatorem szkoły był Oskar Hauser.
Roch
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie stara się polepszyć stan budynków, tak, aby lokatorom mieszkało się coraz wygodniej. Służą temu choćby wymiany instalacji elektrycznej.