2024-03-08, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej rozpoczyna szukanie firmy, która przeprowadzi eksmisje dłużników z orzeczonymi wyrokami. To kolejny krok w walce z niepłacącymi czynszów lokatorami.
- Będziemy skutecznie walczyć z dłużnikami. Nie może tak być, że ktoś, kto nie płaci, zadłuża mieszkanie, często je dewastuje, ma jakieś specjalne prawa – wielokrotnie podkreślał Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Przetarg jest kolejnym konsekwentnym krokiem w tej przemyślanej polityce dbania o mienie miejskie.
Jak informuje ZGM, właśnie kończą się przygotowania do ogłoszenia zamówienia publicznego na usługę zrealizowania wyroków eksmisyjnych bez przyznanego prawa do lokalu socjalnego. Wskazano 21 gospodarstw domowych do eksmisji. Wykonawca, w ramach realizacji powinien zapewnić lokale tymczasowe oraz odpowiednie warunki prawne, medyczne i techniczne do przeprowadzenia eksmisji oraz zabezpieczenia przejętych mieszkań. Termin realizacji przewidziano do 15 października 2024 roku.
Taka konsekwentna polityka ma coraz więcej zwolenników wśród lokatorów miejskich zasobów mieszkaniowych. Jak potwierdzają w ZGM, od kilku lat widać wyraźną zmianę nastawienia lokatorów wobec tych, co nie płacą. – Już nie ma ochrony takich sąsiadów. Nikt nie chce płacić za kogoś – mówią w ZGM.
Jak tłumaczą eksperci - nieprzyznanie przez sąd prawa do lokalu socjalnego nie oznacza, że komornik może dokonać eksmisji lokatora „na bruk”. Dokonując eksmisji na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usuwa tę osobę do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego przysługuje jej tytuł prawny i w którym może ona zamieszkać.
Jeżeli jednak eksmitowanemu nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, komornik wstrzymuje się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres sześciu miesięcy. Dopiero po upływie tego terminu komornik może eksmitować lokatora do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.
roch
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie stara się polepszyć stan budynków, tak, aby lokatorom mieszkało się coraz wygodniej. Służą temu choćby wymiany instalacji elektrycznej.