2024-07-17, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zakończył remonty w trzech kamienicach w ściśle chronionym obszarze.
Wszystkie trzy kamienice leżą na terenie Nowego Miasta, czyli dzielnicy wpisanej do rejestru zabytków.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zakończył prace remontowe w trzech budynkach komunalnych znajdujących się na Nowym Mieście, czyli w dzielnicy szczególnie chronionej obwarowaniami konserwatorskim ze względu na jej wartość architektoniczną.
Wśród tych trzech budynków znalazła się kamienica przy ul. Drzymały 28. To budynek leżący tuż przy wejściu do Parku Siemiradzkiego (od strony północnej). Do tej pory to był taki sobie łuszczący się budynek, który niczym za bardzo nie wyróżniał się z otoczenia. Przeprowadzony remont objął: remont elewacji frontowej, remont i docieplenie elewacji podwórzowej oraz szczytowej, wzmocnienie ścian poprzez zszycie. Wymieniono także stolarkę drzwiową w częściach wspólnych budynku. Wykonawca remontu zaizolował fundamenty oraz utwardził nawierzchnię przy budynku. Kamienica zyskała nowy wygląd.
Remont objął także kamienicę przy tej samej ulicy, czyli Drzymały 32 (na zdjęciu). To z kolei także budynek przy wejściu do Parku Siemiradzkiego, tyle, że drugi w kierunku na południe. Tu także łuszcząca się elewację zamieniła jej nowa, odrestaurowana wersja. Ponadto udało się ocieplić i wyremontować elewację od strony podwórza. Także zszyto i wzmocniono ściany oraz wymieniono stolarkę w częściach wspólnych.
Można powiedzieć, że kolejny fragment tej urokliwej ulicy odzyskał pełen blask.
Remontu doczekała się także bardzo ciekawa kamieniczka przy ul. Wyszyńskiego 29. To parterowy budynek z nadbudówką, z elewacją z żółtego klinkieru i zdobieniami kwiatonowymi przy dachu i przy oknach, rzadkość, jeśli chodzi o budynki w tej części miasta. Tu także dokonano remontu elewacji frontowej, wyremontowano i docieplono elewację podwórzową oraz szczytową. Wymieniono stolarkę drzwiową w częściach wspólnych budynku. Wykonawca zaizolował fundamenty i utwardził nawierzchni przy budynku. Wszystkie trzy budynki są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej w ramach programu „Kawka”. Realizacja wykonanych prac znacząco poprawi warunki mieszkaniowe, a przede wszystkim pozwoli na stałe zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz lokali mieszkalnych. Koszt prac remontowo-termomodernizacyjnych wyniósł ponad 1,8 mln zł.
Choć Gorzów nie ma formalnego podziału na dzielnice, to jednak w przestrzeni publicznej funkcjonują zwyczajowe nazwy, jak choćby Zawarcie, Zakanale czy właśnie Nowe Miasto. I ta ostatnia dzielnica jest wpisana do rejestru zabytków, co oznacza, że wszelakie remonty w budynkach zlokalizowanych w przestrzeni opisanej ulicami: Jagiełły, Kosynierów Gdyńskich, Mickiewicza, Wyszyńskiego, Drzymały muszą być uzgadniane z konserwatorami zabytków i prowadzone pod ich nadzorem.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.