2024-08-27, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zniknie kolejna straszna rudera, tym razem w przebiegu ulicy Sikorskiego. Dawny budynek gospodarczy jest już w takim stanie, że nie tylko straszy, ale zagraża bezpieczeństwu przechodniów.
Jak informuje ZGM, do końca sierpnia powinien się zakończyć przetarg na rozbiórkę kolejnej rudery w centrum miasta. Popadający w coraz większą ruinę były budynek gospodarczy mieści się przy ul. Sikorskiego 52. To po ruderze na Zawarciu kolejny przykład wzorcowego porządkowania przestrzeni publicznej z walących i szpetnych ruder.
Zakres całkiem sporych robót, które trzeba wykonać przy rozbiórce porządkuje Specyfikacja Techniczna. I to z niej wynika, że wykonawca musi wydzielić plac robót, dokładnie go oznaczyć. Wśród prac rozbiórkowych wymieniono: rozebranie obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, rozebranie pokryć dachowych, rozebranie konstrukcji dachowych, ścianek działowych, nadproży murowanych ceglanych, ścian zewnętrznych, ścianek działowych, nadproży murowanych ceglanych, zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych, posadzek. Ponadto wykonawca będzie musiał odkopać i rozebrać fundamenty oraz zabezpieczyć teren po tych wykopach.
Po wykonaniu tych wszystkich prac przyjdzie czas na uporządkowanie odzyskanego terenu. Wykonawca będzie musiał. Z uwagi na charakter terenu i przewidywaną jego niską eksploatację przez pojazdy zamawiający zrezygnował z wykonania utwardzenia kostką brukową i zdecydował się na utwardzenie terenu poprzez użycie drobnego gruzu z rozbiórki przedmiotowych budynków, zagęszczenie go do grubości warstwy 30 cm a następnie zasypanie warstwą piasku 20 cm z zagęszczeniem i warstwą ziemi urodzajnej gr. 20 cm.
Wykonawca wybrany w drodze przetargu będzie miał miesiąc na wykonanie tych wszystkich prac. Zatem jeśli nie będzie żądnych odwołań, można się spodziewać, że jesienią po ruderze pozostanie tylko wspomnienie.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotował także dodatkowe wytyczne przeznaczone dla zainteresowanych wykonawców. Przeznaczone do rozbiórki budynki są usytuowane przy ciągach pieszych i kołowych, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób postronnych i pojazdów. Do rozbiórki pozostałości po urządzeniach i sieciach instalacyjnych można przystąpić po stwierdzeniu, że instalacje te zostały odłączone od sieci miejskich przez pracowników właściwych instytucji. Przed rozbiórką ścian należy dokonać przeglądu drewnianej konstrukcji więźb dachowych w celu ewentualnego wzmocnienia osłabionych elementów nośnych lub ustawienia tymczasowych podpór, aby nie nastąpiło ich zawalenie.
Rozbiórkę budynku należy prowadzić bez odzysku materiałów w następującej kolejności: rozbiórka papy z połaci dachowej, rozbiórka odeskowania połaci dachowych wraz z obróbkami, następnie rozbiórka elementów konstrukcyjnych dachu, wykucie i demontaż stolarki drzwiowej i okiennej. Potem należy przystąpić do rozbiórki ścian murowanych oraz nadproży, stropów miedzy kondygnacyjnych, rozebrania ścian murowanych, stropów nad piwnicami, rozebrania ścian fundamentowych, posadzek i zakończyć plantowaniem i uporządkowanie terenu.
roch
Kilkanaście nowych bram i wejść pojawi się na terenie Administracji Domów Mieszkalnych nr 4. Właśnie kończy się przetarg na montaż nowych bram i drzwi wejściowych.