2024-12-20, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakończył się kompleksowy remont kamienicy przy ul. Teatralnej. Miastu udało się dostać dofinansowanie. Sam budynek wyróżnia się także niezwykłym muralem.
- Udało się wyremontować kamienicę przy ul. Teatralnej 38 i to też dzięki Premii Mieszkaniowego Zasobu Gminnego – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Zakończono remont pierwszego z miejskich budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy Teatralnej 38 w ramach dofinansowania premii MZG z Banku Gospodarstwa Krajowego. Zakres robót budowlanych obejmował remont elewacji frontowej, remont i docieplenie pozostałych ścian zewnętrznych, wzmocnienie nadproży okiennych i drzwiowych, wymianę stolarki okiennej w częściach wspólnych budynku, izolację fundamentów, stropu piwnicy i poddasza oraz modernizację tarasu.
Przeprowadzenie przedmiotowych prac poprawi obecne warunki mieszkaniowe a przede wszystkim pozwoli na stałe zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz lokali mieszkalnych. Wartość kontraktu wyniosła 624 tysiące złotych, w tym dofinansowanie wyniosło ponad 382 złotych. Prace zakończono przed przewidzianym terminem realizacji.
Ten budynek wyróżnia się wśród innych niezwykłym muralem, który powstał w lipcu 2015 roku. Odnosi się on do twórczości Zbigniewa Herberta. Stworzył go gorzowianin Tomasz Kalitko, artysta malarz i wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Herbert był nie tylko wybitnym poetą, ale również kierownikiem literackim gorzowskiego teatru w latach 1965-66.
Na tym malunku dominują kontrastowe i w tym zestawieniu agresywne barwy – czerwone i zielone. To schematyczne, coraz mniejsze postaci pokazujące w minimalistyczny sposób, czym jest wojna i jak miażdżąca jest jej siła.
Jest plastycznym wyobrażeniem wiersza Zbigniewa Herberta pod tytułem Wojna, który idzie tak:
Pośród stalowych kogutów.
Chłopcy malowani wapnem.
Aluminiowe opiłki burzą domy.
Wyrzucają ogłuszające kule
w powietrze całkiem czerwone.
Nikt nie uleci w niebo.
Ziemia przyciąga ciała i ołów.
W dolnej części malunku jest pomieszczona biografia poety po polsku i niemiecku.
roch
Teraz to jest takie typowe podwórko na Nowym Mieście. Lekko zaniedbane.