2025-02-15, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Gorzowski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej administruje ponad 900 wspólnotami mieszkaniowymi. Przed pracownikami zakładu nastaje gorący czas.
- Proszę pamiętać, administrujemy blisko 950 wspólnotami, i spoczywa na nas obowiązek przeprowadzenia zebrań do końca marca. Pomimo ogromnego doświadczenia, gotowości organizacyjnej, jest to mocno pracowity dla nas czas – mówi Paweł Nowacki, dyrektor ZGM.
Jak tłumaczy dyrektor ZGM, konieczność zorganizowania dorocznego spotkania się zarządcy, w tym przypadku ZGM, ze wspólnotami nakłada ustawodawca. To są zebrania sprawozdawcze, na których administrator rozlicza się z pobranych zaliczek i poniesionych kosztów na nieruchomości, za rok ubiegły.
Ale nie tylko. Oprócz rozliczenia finansowego, czas zebrań poświęcamy omówieniu dotychczasowej współpracy z mieszkańcami. Przedstawiamy sprawozdanie z realizacji przyjętych założeń, co się udało a czego nie wykonaliśmy i dlaczego. Zapoznajemy współwłaścicieli z przeglądami budynków, planujemy wspólnie cele remontowe na rok bieżący. Wsłuchujemy się również w uwagi właścicieli, w tym te dotyczące naszej pracy i ewentualnych niedociągnięć. To znakomity moment do kontaktu, który kształtuje nas jako zarządcę i pozwala na wprowadzenie działań usprawniających naszą działalność – podkreśla Paweł Nowacki.
Mamy w swoich zasobach wspólnoty mieszkaniowe, które wykonały wszystkie niezbędne prace remontowe i w zasadzie obecne spotkania są formą spotkań przy przysłowiowej „kawie”. – W takich sytuacjach pozostają wyłącznie kwestie czysto formalne, związane z ustaleniem bieżących zaliczek – mówi Paweł Nowacki.
To ważny punkt zebrania. ZGM stale analizuje koszty nieruchomości, świadczonych usług na rzecz wspólnoty w oparciu o zawarte umowy. Dlatego przyjęcie odpowiedniej wysokości zaliczki jest istotne. Winna ona odpowiadać obecnym realiom, przewidywać potencjalne podwyżki cen i usług.
- Doświadczamy tego na co dzień, w życiu prywatnym, weryfikując budżet domowy w oparciu o rosnące koszty życia. Przy planowaniu wydatków na budynku wspólnoty jest identycznie. Należy się zachować odpowiedzialnie – tłumaczy dyrektor ZGM.
Pamiętajmy, że wspólnoty mają różną sytuację finansową, do tego dochodzą okoliczności z zaległościami właścicieli, zaciągniętymi kredytami, dlatego do każdej nieruchomości należy podejść indywidualnie.
- Staramy się razem z mieszkańcami wypracować schemat działania na przyszłość, który będzie najkorzystniejszy. Ustalić priorytety i rozłożyć modernizację budynku na etapy, w czasie – kończy dyrektor ZGM.
roch
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zabiera się za podwórka. Liczy na wsparcie i pomoc mieszkańców przy tworzeniu zielonych miejsc.