2015-08-19, Komentarze na gorąco
Trwają prace nad Miejskim Programem Rewitalizacji GORZÓW 2023+.
Chodzi tutaj głównie o szeroko rozumiane śródmieście z rejonem Nowego Miasta na czele, które przez kilkadziesiąt powojennych lat bardzo się postarzało. To obszar mocno zdegradowanej, materialnie i mentalnie, miejskiej przestrzeni. Tworzeniu programu towarzyszą konsultacje społeczne, z udziałem ekspertów, przedsiębiorców, stowarzyszeń i organizacji, urzędników oraz mieszkańców. Padają słuszne i trafne oceny, uwagi i wnioski; często bolesne i trudne do zaakceptowania, ale bez rzetelnej diagnozy nie ma skutecznej terapii.
Mocno obawiam się jednak, że założone cele trudne będą do osiągniecia nawet w tak wyznaczonej perspektywie. Z powodu ogromu zadań i niedostatku pieniędzy, ale i braku przekonania, motywacji i ludzkiej aktywności. Przecież tu nie chodzi tylko o remonty i modernizacje ulic, kamienic, mieszkań oraz całej infrastruktury, ale również o codzienne życie mieszkańców we wszelkich jego przejawach i aspektach. Ci, co żyją tu i teraz niekoniecznie chcą i mogą myśleć o przyszłości, tej dalszej, ale i bliższej.
Program Rewitalizacji GORZÓW 2023+ stanowi więc wyzwanie nie na kilka, nawet nie na kilkanaście, ale kilkadziesiąt lat. Kiedyś jednak trzeba zatrzymać i odwrócić ten proces degradacji i dewastacji. I to jest chyba tutaj najważniejsze. Żeby szło ku lepszemu.
Jan Delijewski
W miniony piątek dla lubuskich uczniów zabrzmiał ostatni dzwonek przed zimową przerwę.