2016-12-13, Komentarze na gorąco
Rada Miasta przyjęła Gminny Program Rewitalizacji do roku 2025. Program odnosi się przede wszystkim do śródmieścia, Nowego Miasta, szeroko rozumianego Zawarcia oraz osiedla Słonecznego.
Zawiera zaś pomysły nie tylko na nowe inwestycje oraz odnowę kamienic i innych obiektów, ale także proponuje ożywienie życia w tych rejonach miasta. Ma się odbywać poprzez edukację oraz organizację różnych działań z udziałem stowarzyszeń i samych mieszkańców. Będzie to kosztować ponad 400 mln zł i w znacznej części pieniądze mają pochodzić ze źródeł zewnętrznych.
Nie ma cienia wątpliwości, że potrzeby w tym zakresie są ogromne. Już chociażby rewitalizacja Nowego Miasta w zakresie odnowy wiekowych, ale wciąż pięknych kamienic, to koszt rzędu kilkuset milionów złotych. A gdzie jeszcze rewitalizacja tkanki społecznej? Dlatego miasto będzie głównie inspirować i wspierać wszelkie inicjatywy wspólnot mieszkaniowych oraz stowarzyszeń, które mogą liczyć na znacznie większa pomoc niż do tej pory. Będą także nowe inwestycje tworzące infrastrukturę służącą czy to do wypoczynku, czy też edukacji lub rozrywce.
To program oczywiście na lata i do 2025 roku nie wszystko, a nawet nie za wiele da się tu zmienić. Najważniejsze, by ten proces rewitalizacji wreszcie rozpocząć, by zahamować widoczną gołym okiem degradację i rok po roku naprawiać, modernizować i budować na nowo nasze miasto, w sensie materialnym i społecznym. Żeby je ratować, ale i rozwijać ku zadowoleniu obecnych i przyszłych mieszkańców.
Jan Delijewski
W miniony piątek dla lubuskich uczniów zabrzmiał ostatni dzwonek przed zimową przerwę.