2017-03-15, Komentarze na gorąco
W nawiązaniu do komentarza pn. „Sukces urzędników kompromitacją idei oraz porażką mieszkańców” zamieszczonego 13 marca br. na portalu www.echogorzowa.pl wyjaśniamy, że regulamin gorzowskiego budżetu obywatelskiego jest w pełni zgodny z ideą partycypacji i wszystkie jego zapisy powstały z inspiracji mieszkańców.
Także z inspiracji mieszkańców, w ubiegłym roku, regulamin został zmieniony i wprowadzono opcję rezygnacji z głosowania powszechnego i wyboru pomysłów do realizacji w drodze debaty, dochodzenia do kompromisu przy jednogłośnym poparciu. Wprowadzenie takiej możliwości sięga wprost do korzeni partycypacji i właśnie z takiej opcji skorzystali mieszkańcy większości rejonów podczas tegorocznej edycji.
Od początku spotkań mieszkańcy byli nastawieni na dialog i dojście do kompromisu, który zaowocuje możliwością podjęcia jednogłośnej decyzji o wyborze zadań do realizacji. A ich decyzje podczas spotkań dyskusyjnych nie były zdeterminowane lokalizacją spotkania, „bo akurat mieli blisko i po drodze”. W przypadku Zakanala spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Kobylogórskiej 110, a wybrane inwestycje do realizacji dotyczyły oprócz zagospodarowania podwórka przy ul. Kobylogórskiej, Zbąszyńskiej, Krótkiej także ul. Strażackiej. Podobnie było w przypadku pozostałych rejonów. Zresztą osoby, które uczestniczą w spotkaniach, to w większości lokalni liderzy, aktywni w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, ale także w innych sferach życia miasta, którzy, co było mocno akcentowane w 2015 r. podczas prac nad regulaminem, od dawna oczekiwali stworzenia warunków do debaty na temat potrzeb i rozwoju ich rejonu. Potwierdzeniem na zapotrzebowanie właśnie takiej formuły, jest znaczący wzrost frekwencji podczas spotkań dyskusyjnych w stosunku do ubiegłego roku.
Jeszcze raz zwracamy uwagę, że decyzja o rezygnacji z głosowania, to suwerenna decyzja samych mieszkańców. To oni wcześniej decydowali o tzw. sukcesie głosowania, zabiegając o głosy poparcia i wydatnie wpływając na jego frekwencję. Teraz wybrali debatę i porozumienie, tym samym wyznaczając nowe standardy w zakresie budżetu obywatelskiego w skali kraju. I nie ma to nic wspólnego z „urzędniczą wygodą lub głupotą”, gdyż nowa formuła wymaga o wiele więcej pracy ze strony urzędników.
Jednocześnie dziękujemy za tak obszerną opinię na temat tegorocznej edycji. Poddamy ją pod publiczną debatę podczas jesiennej ewaluacji budżetu obywatelskiego.
Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji
Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
Od autora: W takim razie gratuluję sukcesu. A tak poważnie… Naprawdę trudno zrozumieć, że mimo wszystko psujecie państwo piękną ideę budżetu obywatelskiego, co widać dobitnie na przykładzie Górczyna, który nie jest już nawet osiedlem, choć formalnie nie jest też jeszcze dzielnicą, o czym wyraźnie napisałem? Tu na „osiedlowe” zebranie na inne osiedle nikt specjalnie raczej nie pojedzie - decydują więc ci, którym jest bliżej i po drodze. I takie właśnie były te wybory. Dlatego upominam się być dać równe szanse wszystkim uprawnionym. Garstka sąsiadów z okolic ul. Czereśniowej nie powinna decydować o całym Górczynie.
Jan Delijewski
W miniony piątek dla lubuskich uczniów zabrzmiał ostatni dzwonek przed zimową przerwę.