2015-08-25, Na szlaku
Ponad 80 osób wzięło udział w I Spływie Kajakowym Obrą zorganizowanym (23 sierpnia 2015 r.) przez koordynatora Program Pierwotnej Prewencji Nowotworów w województwie lubuskim i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Miłośnicy aktywnego spędzenia czasu mierząc się z 14-kilometrową trasą Stary Dworek – Skwierzyna wprowadzali w życie jedną z zasad Kodeksu Walki z Rakiem.
- Dlaczego kajaki? Bo stawiamy na różnorodność. Dwa lata temu przemierzaliśmy województwo lubuskie rowerem, w ubiegłym roku podziwialiśmy uroki Rezerwatu Bogdanieckiego. Tym razem namawialiśmy do aktywności fizycznej poprzez spływ kajakowy, bo kajaki to sport dla każdego. To łatwe połączenie wysiłku fizycznego z relaksem. Nie trzeba być bardzo wysportowanym, żeby poradzić sobie z wiosłowaniem – mówi Anna Kardasz, pomysłodawczyni spływu.
Zapobieganie nowotworom to jedno z najważniejszych zadań współczesnej medycyny. Ale wiele zależy od nas samych. Aż 70% nowotworów złośliwych u ludzi jest związanych ze szkodliwymi nawykami i niezdrowym stylem życia. Można to zmienić. Wystarczy chcieć.
- Na szczęście coraz częściej obserwujemy modę na zdrowie. Wiele osób biega, uprawia Nordic Walking, jeździ na rowerze. My chcemy pokazać, że ciekawie i zdrowo można spędzić czas w kajaku. Pływanie w kajaku powoduje dotlenienie organizmu i nie jest tak żmudne i monotonne jak ćwiczenia na siłowni. – dodaje Anna Kardasz, lubuski koordynator Programu Pierwotnej Prewencji Nowotworów.
Wyniki badań prowadzonych w różnych krajach na przestrzeni wielu lat dowodzą, że regularne ćwiczenia fizyczne i związana z nimi aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na raka np. okrężnicy, sutka, czy trzonu macicy. Jednak efekt zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów zależy do stopnia aktywności fizycznej.
- Każdy sposób na zwrócenie uwagi na konieczność dbania o siebie jest dobry. Im więcej i częściej będziemy o tym mówić, tym większa szansa na dotarcie do świadomości Polaków, a tylko wtedy możemy liczyć na to, że z finansowanych przez państwo czy samorządy programów profilaktycznych kobiety i mężczyźni będą korzystać – mówi Mariusz Stępień – kierownik Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Każdego roku w Polsce notuje się ponad 100 tysięcy nowych zachorowań na raka. Największe żniwo wśród mężczyzn zbiera nowotwór płuc (pond 20%), wśród kobiet – nowotwór piersi (23%). W województwie lubuskim lekarze średnio co 2,5 godziny rozpoznają chorobę nowotworową, a co 4 godziny stwierdzają zgon z powodu raka.
Europejski Kodeks Walki z Rakiem zaleca wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy kobietom po 25. roku życia (min. raz na 3 lata), paniom w wielu 50-69 lat wykonywanie badań mammograficznych (m.in. raz na 2 lata) a kobietom i mężczyznom zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym.
Agnieszka Wiśniewska
Po raz pierwszy od lat województwo lubuskie pokazało się w ITB, największych targach turystycznych w Europie. Na ten czas do Berlina zjechał się cały świat.