2016-04-24, Na szlaku
Lubuskie pomniki wielkich postaci zaczęły powstawać po 2009 r.
Pierwsza stanęła ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena. Rok później na ławeczce przed żarskim ratuszem „usiadł” Georg Telemann. Od 2012 r. „spoczywają” na ławeczkach Klabund w Krośnie Odrzańskim i Adam Stawczyk w Żaganiu. W 2013 r. Cyprian Norwid „zajął” miejsce na ławeczce przed biblioteką w Zielonej Górze. Najkrócej, bo od 2014 r. o. Medard „siedzi” na ławeczce przed kościołem w Nowej Soli, w którym odprawiał msze. Wszystkie ławeczki i postaci są naturalnej wielkości. Te w Świebodzinie, Żarach i Żaganiu zostały odlane w szlachetnym stopie, pozostałe są wykonane ze sztucznego tworzywa imitującego brąz.
Od 2015 r. na skwerze przed byłym Empikiem w Gorzowie stoi ławeczka Nelly. Znalazła się w tym miejscu dla upamiętnienia bohaterki powieści Christy Wolf (1929-2011), niemieckiej pisarki, która urodziła się i żyła w Landsbergu, czyli przedwojennym Gorzowie.
Spacerujący al. Niepodległości w Zielonej Górze mogą zobaczyć na skwerze przed Muzeum Ziemi Lubuskiej stolik, na nim jest szachownica, i dwa krzesła. Jedno krzesło jest wolne. Na drugim siedzi Klem Felchnerowski (1928-1980), artysta malarz, grafik, historyk sztuki, muzealnik, mistrz gry w szachy.
W 2013 r. powstał park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach. Wzdłuż parkowych alejek stoją rzeźby z drewna o motywach męsko-damskich. Jest mostek Miłości. I jest ławeczka Miłości.
A w Nowej Soli w parku Krasnala jest ławeczka bez nazwy. Odpoczywają na niej babcia i dziadek.
Alfred Siatecki
fot. Alfred Siatecki
Po raz pierwszy od lat województwo lubuskie pokazało się w ITB, największych targach turystycznych w Europie. Na ten czas do Berlina zjechał się cały świat.