2025-03-29, Na szlaku
Saksońska sztuka ludowa w tym stroje, ale przede wszystkim zabawki – to można znaleźć w słabo Polakom znanym muzeum.
Polskie wycieczki, które docierają do Drezna, z reguły zwiedzają jedynie ścisłą starówkę z obowiązkowym Zwingerem, czyli Galerią Starych Mistrzów. Mało kto zagląda na drugą stronę Łaby, gdzie obok Muzeum Etnograficznego w Pałacu Japońskim jest i to Muzeum Saksońskiej Sztuki Ludowej z Teatrem Lalek (Jägerhof) – Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie. Jedno z najfajniejszych muzeów, jakie znam.
Niezwykłe muzeum mieści się jakieś 300 metrów od Złotego Augusta w kameralnej scenerii 400-letniego budynku Jägerhof. Mieszczą zbiory saksońskiej sztuki ludowej.
Przez większość swojej 400-letniej historii budynek, który wcześniej był otoczony rozległym kompleksem budowli, służył elektorom Saksonii jako dom myśliwski. Jägerhof jest pomnikiem budownictwa drezdeńskiego sprzed epoki baroku. Obecny wygląd zewnętrzny zyskał pod koniec XVI i na początku XVII wieku. W XVIII wieku budynek stracił na znaczeniu. Pałacami myśliwskimi Wettynów stały się Moritzburg i Hubertusburg.
Podczas nalotu na Drezno 13 lutego 1945 r. górne piętra całkowicie się wypaliły. Ocalał parter i już w Boże Narodzenie 1945 roku otwarto tam pierwszą wystawę. W latach 1950-1952 był pierwszym budynkiem muzealnym w Dreźnie, który został całkowicie odbudowany po zniszczeniu wojennym.
Zwiedzanie muzeum umożliwia bogaty wgląd w fascynujący świat sztuki ludowej i prezentuje bogactwo starych tradycji, jak również nowsze i najnowsze dzieła z pogranicza codzienności i sztuki: wspaniałe snycerstwo z Rudaw, drukowane i haftowane tkactwo z Łużyc, bogate łużyckie stroje ludowe oraz mistrzowskie koronki z Vogtland, malowane meble, bogato zdobiona ceramika.
To szczególnie ciekawe miejsce dla tych, których fascynuje kultura chłopska – bo mamy tu zachowane przedmioty życia codziennego, stroje, ceramikę, jednym słowem wszystko, co składało się na życie codzienne w saksońskiej wsi do II wojny światowej. I, zaskakujące, jest to zbieżne z bogatymi chłopskimi chatami w południowej Polsce.
Jednak najważniejszym, co tu ściąga zwiedzających, jest znakomita kolekcja zabawek oraz sztuki zabawkarskiej, bo za taką można uznać choćby zbiory laleczek – orkiestry, bawiące się dzieci, świąteczne pochody. Poza tym są makiety różnych kopalni – można je uruchomić i nawet dorośli mają niezłą zabawę. Jest wielki zbiór dziadków do orzechów, lalek, i wszelakich innych rzeczy służących do zabawy.
Nie mogło, oczywiście, zabraknąć pluszowego misia, jak i anioła, który z reguły czuwa nad spokojem ewangelickich świątyń.
Jedyne takie muzeum w Saksonii, które wywołuje uśmiech na każdej twarzy.
Renata Ochwat
Warto wiedzieć:
Muzeum Saksońskiej Sztuki Ludowej z Teatrem Lalek (Jägerhof) mieści się w Dreźnie przy Köpckestraße 1. To absolutne centrum, tuż przy Złotym Auguście i kilka minut spacerem od Zamku rezydencjonalnego, jednak już poza obrębem Starego Miasta. Czynne jest od piątku do niedzieli, od 10.00 do 17.00. Bilety w cenie 5 euro, ulgowy 4 euro, młodzież do 17. roku życia – bezpłatnie.
Sypiące się płatki wiśni, mnóstwo ludzi, w tym trochę ludzi z Polski, kolejka linowa – jedyna w Berlinie, ludzie w kostiumach z mangi czy czasem z innych kosmosów.