2017-08-05, Na szlaku
Klasztor Shaolin w Chinach rozsławił na cały świat dopiero film o walkach kung - fu pod tym samym tytułem z lat 80.
Shaolin Si – Świątynia Młodego Lasu – założony został na początku VI wieku przez przybyłego z Indii mnicha. Słynie on na cały świat jako miejsce, w którym powstały chińskie sztuki walki. To z nich rozwinęło się kung-fu, karate i judo.
Kompleks świątynny był miejscem, gdzie mnisi przekazywali młodszym następcom mądrości wieków i umiejętności sztuk walki wręcz.
Mnisi ćwiczyli bardzo ciężko – uderzali stopami w kamienną posadzkę tak mocno, że przez wieki uczynili w nich wgłębienia. Palcami walili w worki z piaskiem i pobliskie drzewa. Do dziś widać na nich ślady owych ćwiczeń.
Opracowali kilkanaście stylów walki, np. styl pijanego mnicha.
Dziś klasztor Shaolin odwiedzają turyści z całego świata oraz przybywający z pielgrzymkami mnisi i świeccy wyznawcy buddyzmu.
Przez wieki kompleks Shaolin pozostawał nieznany. Rozsławił go dopiero film o walkach kung-fu z początku lat 80. Film opowiada o obronie klasztoru przez 12 odważnych mnichów przed wrogami z głębi Chin. Pełno w nim efektowych, zmontowanych fragmentów walk dla uzyskania lepszego efektu filmowego.
Dzisiaj wokół klasztoru działa mnóstwo szkół nauki sztuk walki. Ćwiczą w nich tysiące młodych Chińczyków. Nauka jest dość droga – ponad 1 tys. dolarów za rok.
Młodzi adepci kung-fu sporo potrafią. Turystom prezentują półgodzinny pokaz swych umiejętności. Na koniec zapraszają gości na scenę. Zawsze wygrywa cudzoziemiec, co jest gestem uprzejmości Chińczyków wobec przybyszów z daleka.
Andrzej Włodarczak
Po raz pierwszy od lat województwo lubuskie pokazało się w ITB, największych targach turystycznych w Europie. Na ten czas do Berlina zjechał się cały świat.