2016-02-12, Czytaj ze mną
Patrycja Kopacka ma 20 lat, w 2014 roku wydała pierwszy tomik wierszy, a rok później przekonała naszego pana prezydenta, żeby dał jej stypendium, którego część przeznaczyła na wydanie dużego zbioru wierszy. I właśnie o nim dziś opowiem.
Jej pierwszy tomik był skromny, nosił tytuł „Wchodzę” i zawierał więcej pytań niż odpowiedzi. Był jednym wielkim zdziwieniem światem, człowiekiem, a przede wszystkim sobą.
Drugi tom jest znacznie rozbudowany, liczy blisko 80 stron, a w nim dużo wierszy o różnej tematyce. A przecież ton wierszy jest jeden i zawiera się w tytule książki „Nie wiem”. Młoda Patrycja ma już za sobą pierwszą miłość i utratę dziewictwa. On – przez duże „O” wyjechał gdzie daleko, więc tęsknota, samotność, rozczarowanie i… ktoś następny, wszystko jedno kto. Potem dyskoteki, zabawy, papierosy, piwo, wino, narkotyki – i cytuję:
Ważna jest tona tapety na fejsie.
Przecież nikogo nie obchodzi,
kto co sobą reprezentuje.
Grunt, żeby było na co popatrzeć.
x
Kiedyś 20-letni Mickiewicz pisał: „Młodości, ty nad poziomy wylatuj”, a 20-letnia Patrycja Kopacka, tak formułuje credo swojego pokolenia:
x
Boimy się żyć,
rzucić siebie w wir
planów, marzeń, miłości, przyjaźni, seksu.
Boimy się o najbliższych,
którzy tak często przez nieuwagę
stają się tymi najdalszymi.
Zastanawiająco dużo w wierszach młodziutkiej Patrycji Kopackiej jest samotności, smutku, nawet śmierci, żałoby. A przecież życie przed nią, nawet gdy ten jedyny pojechał sobie gdzieś daleko. Dla młodej poetki najtrudniejszy do pokonania jest wszechogarniający ją banał i brak horyzontów. W jednym z wiersz ktoś życzliwy jej radzi:
Sztuką, kochanie, nie zarobisz na chleb.
Może zajmij się czymś przyszłościowym.
Zatrudnij się w fabryce czy w barze z kebabami.
Dasz radę, przecież to tylko praca. Odłóż tę kartkę
i długopis. Niech nie gryzie cię sumienie. Z czasem
i tak będziesz go miała coraz mniej.
Twoja wrażliwość nikogo nie interesuje,
nie płacą ci za twój światopogląd,aniołku.
Kochana Patrycjo! Nie zatrudniaj się w barze z kebabami, a pisz wiersze. Nie bój się świata. To świat powinien bać się ciebie, bo jesteś młoda, myśląca i bardzo odważna. A jeśli jeszcze nie wiesz, jak żyć, pamiętaj, że filozofowie też mają kłopot z odpowiedzią na to pytanie. Po prostu żyj, a zobaczysz, że życie ma sens.
***
Patrycja Kopacka, „Nie wiem”, Wyd. Oddział w Gorzowie Związku Literatów Polskich, Gorzów Wlkp. 2015, foto Piotr Merda, s. 76. Seria Biblioteka Pegaza Lubuskiego nr 77.
Najłatwiej książkę z podpisem autorki będzie można nabyć podczas promocji w dniu 16 lutego o godz. 17.00 w Klubie MCK „Jedynka” przy ul. Chrobrego 9 (nowa siedziba).
Po raz pierwszy zapraszam do czytania „Pegaza Lubuskiego” online, a nie na wydruku. Bo nie ma wydruku, nie było także zwyczajowej promocji numeru z udziałem autorów tekstów i osób zainteresowanych literaturą tworzoną w Gorzowie. Takie czasy. Ale czytać można.