2019-07-22, Czytaj ze mną
W trzecim numerze Gorzowskiego Magazynu Fantastycznego ,,LansbergON" dominuje groza. Ale - jak twierdzi red. nacz. Mariusz Sobkowiak - lubimy się bać, bo takie uczucie rozwija naszą wrażliwość. Tym razem warto się bać z prozą i plastyką autorów skupionych wokół redakcji półrocznika.
W numerze są opowiadania: Mariusza Sobkowiaka pt. ,,Z Bogiem" zrodzone z wierzeń słowiańskich, Łukasza Piotrowskiego pt. ,,Dziwadło" o dziewczynie napiętnowanej przez klasę, a potem o jej zemście, ,,Lokal samotnych" Sebastiana Siudy o zdarzeniach na cmentarzu, krwiożerczych kobietach i łagodnym, kochającym mężczyźnie, a także cmentarna scenka pt. ,,Żałoba" dynamicznie opisana przez Karola ,,Trapi" Wojdyłę. Oryginalną humoreskę o gorzowskim kacie wymyśliła Grażyna Kwaśniewska. Chciał zdobyć żonę, pokazując, że jest brutalny i bezwzględny. Niestety, nie znamy finału.
Piotr Jakubowski - uczeń II LO w Gorzowie - przeprowadził rozmowę z warszawiakiem Jackiem Radzymińskim, który prowadzi fanpejdż ,,Mówi wieko" na temat postrzegania śmierci i zjawisk nadprzyrodzonych. Ciekawe spojrzenie w aspekcie historycznym i społecznym.
*
Dział plastyki otwiera okładka numeru z kompozycja komputerową (jak sądzę) Sebastiana Górnego, który gorzowskie nabrzeże Warty upodobnił do R'lycha,fikcyjnego miasta z opowiadań H.P. Lovecrafta, zbudowanego w czasach, gdy na Ziemi nie było jeszcze ludzi. W kolorowej wkładce dominują fotografie. Jestsesja zdjęciowa ,,Demon" autorstwa Krzysztofa Szmytkiewicza z fotomodelem Grzegorzem Piotrem Czeczottem. Marcin Skiba, który zajmuje się urbexem, proponuje zdjęcia opuszczonych miejsc. Również zdjęcia pokazała Beata Patrycja Klary, dotąd znana jako poetka, która - jak określa - fotografią zatrzymuje czas. Tylko Edwin Bortkiewicz odciął się od fotografów, a zaproponował grafiki grozy inspirowane motywami nordyckimi i słowiańskimi.
*
Trzeci numer „LandbergON” udowadnia, że mamy w Gorzowie szerzej jeszcze nieznanych, a ciekawych autorów tekstów, fotografów i grafików. Formuła fantastyki, grozy, absurdu ośmieliła ich do ujawnienia swoich pomysłów i prac do pokazania odbiorcom. Redakcja zaprasza wszystkich, którzy miejscem zamieszkania lub lokalizacją swojej opowieści bliscy są Gorzowowi, aby nadsyłali swoje prace. Może w przyszłości powstanie z nich książkowa antologia.
Pismo nie jest sprzedawane a kolportowane podczas spotkań promocyjnych. Najbliższe po wakacjach. Dwa pierwsze numery można przeczytać na stronie internetowej www.stowarzyszenienovum.wordpress.com/landsbergon. Wszystkie są dostępne w czytelni Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herbarta.
***
,,LandbergON. Gorzowski Magazyn Fantastyczny", wyd. Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM w Gorzowie, 24 s.
Więcej na stronie www.wimbp.gorzów.pl w zakładce Czytaj z Krystyną Kamińską.
Po raz pierwszy zapraszam do czytania „Pegaza Lubuskiego” online, a nie na wydruku. Bo nie ma wydruku, nie było także zwyczajowej promocji numeru z udziałem autorów tekstów i osób zainteresowanych literaturą tworzoną w Gorzowie. Takie czasy. Ale czytać można.