2019-01-15, Żużel
W dotychczasowej historii polskiego żużla powinno zostać rozdanych 315 kompletów medali mistrzostw Polski, nie wliczając zdobytych przez żużlowców w pierwszych finałowych edycjach indywidualnych mistrzostw Polski, kiedy rywalizowano jeszcze z podziałem na klasy.
Słowo ,,powinno’’ nie jest tutaj użyte przypadkowo, ponieważ historia lubi sprawiać niespodzianki. Statystyka dotycząca mistrzostw Polski seniorów niesie bowiem w sobie pewną ciekawostkę. Mianowicie do tej pory rozdano 186 złotych, 187 srebrnych i 188 brązowych medali. Dlaczego takie różne liczby? Przyczyna jest prosta. W 1984 roku nie przyznano złotego medalu w rozgrywkach ligowych (kara dla Unii Leszno, która wygrała rozgrywki ligowe), natomiast w 2002 roku w finale indywidualnych mistrzostw Polski w Toruniu wręczono dwa medale brązowe. Na trzecim stopniu podium ex aequo stanęli Jacek Krzyżaniak i Piotr Świst.
Oznacza to, że w pełnej klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski (seniorów i juniorów razem) mamy rozdanych 314 medali złotych, 315 srebrnych i 316 brązowych. Łącznie daje nam to 945 medali, co oznacza, że za cztery lata pęknie bariera tysiąca medali. Na liście medalowej widnieje 28 klubów. Gwoli wyjaśnienia należy powiedzieć, że przygotowując to zestawienia medalowe skupiliśmy się na prezentacji dorobku medalowego w poszczególnych ośrodkach żużlowych, nie rozbijając tych zdobyczy na różne stowarzyszenia. Niektóre z nich działały krótko, a ich powołanie miało na celu rozwiązanie powstałych wcześniej problemów finansowych. Wyjątkiem są warszawskie kluby (Skra, Legia i PKM), które w pierwszych powojennych latach ostro ze sobą rywalizowały w drużynowych i indywidualnych mistrzostwach Polski. Z kolei WTS Warszawa powstał po kilkudziesięciu latach od likwidacji żużla w stolicy i trudno ten klub utożsamiać z którymkolwiek wcześniejszym.
Kto jest obecnie liderem tabeli medalowej wszech czasów? Zdecydowanie Unia Leszno, która ma zarówno najwięcej złotych medali, jak i medali w ogóle. Na drugiej pozycji znajduje się jednak Stal Gorzów. Te dwa bardzo zasłużone ośrodki dawno już przekroczyły barierę stu medali i obecnie dzieli ich zaledwie sześć krążków. Kiedy jednak spojrzymy na pierwszą rubrykę, w której są wyszczególnione mistrzowskie tytuły, to zauważymy, że dominacja popularnych Byków jest już mocno widoczna. Mają oni na koncie aż 58 złotych medali i wyprzedzają gorzowian aż o czternaście. Na trzeciej pozycji, zarówno pod względem ilości, jak i ,,jakości’’ mocno usadowiła się Polonia Bydgoszcz.
Obecnie klubami, mającym sekcje żużlowe i startującymi w rozgrywkach ligowych, a nie mającymi na koncie żadnego medalu są Wanda Kraków i Wilki Krosno (wcześniej KSŻ Krosno). Oczywiście nie zaliczamy do tego grona Lokomotivu Daugavpils. W nadchodzącym sezonie nie tylko te dwa kluby, ale i pozostałych dwadzieścia ośrodków uzyska szansę poprawienia obecnego bilansu. Do zdobycia czekać będzie sześć kompletów medali, czyli aż osiemnaście krążków. Ile klubów podzieli pomiędzy sobą ten smaczny tort?
RB
Fot. PGE Ekstraliga
Klasyfikacja medalowa mistrzostw Polski w latach 1948-2018
W czwartej kolejce PGE Ekstraligi Gezet Stal Gorzów podejmowała na własnym torze Stelmet Falubaz Zielona Góra.