Jesteś tutaj » Home » Żużel »
Agnieszki, Amalii, Czecha , 20 kwietnia 2024

Vaculik wygrał w Pradze. Zmarzlik nadal liderem

2022-05-28, Żużel

Martin Vaculik został triumfatorem 2022 Prague FIM SGP of Czech Republic, trzeciej tegorocznej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata na żużlu.

Fragment IX wyścigu w Pradze. Na prowadzeniu Anders Thomsen
Fragment IX wyścigu w Pradze. Na prowadzeniu Anders Thomsen Fot. Robert Borowy

Słowak w decydującej rozgrywce pokonał Taia Woffindena i Jasona Doyle'a. Czwarte miejsce zajął Maciej Janowski, który został wykluczony z finałowego wyścigu za drugie ostrzeżenie za utrudnianie startu.

Bliski awansu do finału był Bartosz Zmarzlik, ale ostatecznie zakończył on zawody na piątej pozycji. Pozostał jednak liderem mistrzostw świata.

Czeska odsłona mistrzostw świata od 1997 roku odbywa się w stolicy tego kraju – malowniczej Pradze. W sumie jest to 25 lat, ale turniejów było dużo więcej, bo obecny był 28. W latach 2020-21 rozegrano bowiem podwójną rundę i w pierwszym przypadku oba turnieje na swoją korzyść rozstrzygnął Bartosz Zmarzlik, po czym został indywidualnym mistrzem świata. Przed rokiem już tak dobrze nie było i gorzowianin w pierwszym turnieju zajął szóste miejsce, w drugim piąte. Wynik ten powtórzył również w tym roku.

Zawody w Pradze, w przeciwieństwie do ,,covidowych’’ lat 2020-2021, gdzie rozgrywano podwójną rundę Grand Prix, tym razem zgromadziły liczną publiczność, ale same zawody były nudne. Żeby nie powiedzieć, że bardzo nudne. Niestety, organizatorom nie udało się odpowiednio przygotować nawierzchni toru i o wynikach praktycznie wszystkich wyścigów decydował start i pierwszy łuk. Do tego nierówne były pola startowe. W pierwszej fazie zdecydowanie najlepsze było drugie, potem nieźle można było wyjechać z trzeciego, natomiast zdecydowanie najgorsze było czwarte, a i pierwsze mocno ograniczało szansę na wygrywanie.

Bartosz Zmarzlik jeździł w zależności od tego, z jakiego startował pola, bo na dystansie nie miał większych szans na rozwinięcie dużej prędkości i mijanie rywali. Tylko raz udało mu się przeprowadzić fajną akcję, po której awansował z czwartego na drugie miejsce. W ostatnim wyścigu fazy zasadniczej gorzowianin poradził sobie nawet z pierwszego pola, co było wyjątkiem, i pokonał świetnie dysponowanego Martina Vaculika. Niestety, w półfinale sytuacja odwróciła się. Słowak ponownie jechał z drugiego pola i tym razem szybko uciekł Zmarzlikowi, który startował w czerwonym kasku. Do tego Jason Doyle dobrze wyjechał z trzeciego pola i były dwukrotny indywidualny mistrz świata, podobnie jak przed dwoma tygodniami w Warszawie, nie awansował do wielkiego finału.

Na osłodę gorzowskim kibicom pozostała wygrana Vaculika, czwarta w jego karierze. Wcześniej dwukrotnie zwyciężał on w Gorzowie (2012 i 2018) i raz w Krsko (2017). Bardzo fajnie, ale tylko w pierwszej części turnieju prezentował się trzeci ze ,,stalowców’’ Anders Thomsen. W półfinale przyjechał jednak za plecami Zmarzlika i zawody zakończył na ósmej pozycji.

Już za tydzień zawodnicy powalczą w niemieckim Teterowie.