2016-11-22, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi kształcenie na studiach pierwszego stopnia - inżynierskich oraz na studiach drugiego stopnia – magisterskich. W ramach kierunków inżynierskich Wydział oferuje studia o profilu praktycznym na kierunkach energetyka, informatyka, mechanika i budowa maszyn oraz inżynieria bezpieczeństwa.
Studia na kierunku INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA o profilu praktycznym przygotowują do pracy na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ludzi, maszyn, urządzeń, konstrukcji i systemów informatycznych.
Bezpieczeństwo w ogólności jest definiowane, jako stan zapewniający istnienie i rozwój. Można powiedzieć, że bezpieczeństwo jest czymś przeciwnym do zagrożenia. Inżynieria jest natomiast dziedziną wiedzy technicznej, dzięki której człowiek może w sposób efektywny przekształcać rzeczywistość posługując się metodami naukowymi.
Bazując na powyższych definicjach można stwierdzić, że studiowanie inżynierii bezpieczeństwa oznacza przede wszystkim naukę diagnozowania i oceny zagrożeń na etapie projektowania oraz konstruowania maszyn, urządzeń i systemów informatycznych. Studenci zdobywają również umiejętności związane z tworzeniem i wdrażaniem systemów, które podnoszą poziom bezpieczeństwa. Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa są także związane z diagnozowaniem i oceną bezpieczeństwa w warunkach eksploatacyjnych oraz działaniem ograniczającym poziom ewentualnych zagrożeń. Inżynier po ukończeniu tego kierunku posiada i potrafi wykorzystać wiedzę w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, funkcjonujących rozwiązań prawnych oraz psychologii i obciążeń organizmu człowieka w warunkach stresu i innych nadmiernych obciążeń.
Na kierunku INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA, na studiach I stopnia o profilu praktycznym oferowane są następujące specjalności:
Program kształcenia na specjalności BEZPIECZEŃSTWO MASZYN, URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW PRZEMYSŁOWYCH umożliwia poznanie zasad bezpiecznej obsługi maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych oraz zasad funkcjonowania sytemów bezpieczeństwa dla maszyn, urządzeń i systemów przemysłowych. Studenci są przygotowywani do samodzielnej identyfikacji problemów i zadań w zakresie monitorowania, procesów decyzyjnych, eksploatacji i diagnostyki systemów i urządzeń oraz sposobów zarządzania nimi w zakresie inżynierii eksploatacji tych urządzeń.
Absolwenci specjalności bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów mogą zajmować w przedsiębiorstwach między innymi następujące stanowiska pracy: inżynier bezpieczeństwa maszyn, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, inżynier utrzymania ruchu, inżynier serwisu, inżynier procesu.
Program kształcenia na specjalności BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH umożliwia poznanie metod sprawnego funkcjonowania firm w zakresie zarówno bezpiecznego przechowywania informacji, jak i kontroli dostępu oraz bezpieczeństwa informatycznego związanego z zapewnieniem nieprzerwanej pracy. Studenci są przygotowywani do wykonywania zadań zabezpieczających systemy komputerowe przedsiębiorstwa. W trakcie nauki studenci zapoznają się z prawnymi aspektami zabezpieczania informacji, szeroko pojętym bezpieczeństwem w systemach komputerowych oraz z problemami bezpieczeństwa w inżynierii oprogramowania.
Absolwenci specjalności bezpieczeństwo systemów informatycznych mogą zajmować w przedsiębiorstwach między innymi następujące stanowiska pracy: specjalista do spraw bezpieczeństwa IT, specjalista do spraw architektury bezpieczeństwa systemów, specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa, inżynier bezpieczeństwa, inżynier systemowy do spraw pamięci masowych i systemów wykonywania kopii zapasowych.
Program kształcenia w zakresie specjalności INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY jest skonstruowany w taki sposób, aby absolwent specjalności miał wiedzę o zagrożeniach powstających w miejscu pracy, czynnikach uciążliwych i szkodliwych związanych ze środowiskami pracy, a także o zasadach bezpiecznego wykonywania pracy. Studenci są przygotowywani do identyfikacji zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka oraz kształtowania i weryfikacji właściwych i bezpiecznych warunków pracy. Kształcenie na tej specjalności obejmuje także zagadnienia z zakresu ergonomii, w tym kształtowania struktury przestrzennej środowiska pracy, biomechaniki, medycyny pracy oraz ekonomiki i psychologii pracy. Ważną rolę w procesie kształcenia odgrywa również zarządzanie bezpieczeństwem i jakością, zarządzanie środowiskowe oraz wiedza z zakresu prawa pracy.
Absolwenci specjalności inżynieria bezpieczeństwa i higieny pracy mogą zajmować w przedsiębiorstwach między innymi następujące stanowiska pracy: specjalista do spraw bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach oraz instytucjach państwowych i samorządowych, wykładowca BHP, projektant stanowisk pracy, inspektor pracy w Państwowej Inspekcji Pracy.
W ramach Wydziału Technicznego funkcjonuje nowoczesne Laboratorium Środowiskowe obejmujące 14 wysokospecjalistycznych pracowni, które pozwalają na zgłębienie wiedzy oraz uzyskanie umiejętności praktycznych przydatnych w pracy przyszłego inżyniera. Wydział współpracuje w szerokim zakresie ze środowiskiem gospodarczym. Dzięki temu studenci mogą uczestniczyć w stażach, praktykach, wizytach studyjnych oraz innych przedsięwzięciach pozwalających na łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną.
Wszystkie kierunki kształcenia prowadzone na Wydziale Technicznym mają profil praktyczny, co stanowi duży atut w poszukiwaniu przyszłej pracy zawodowej. Absolwenci kierunków technicznych, w tym specjaliści z przygotowaniem z zakresu inżynierii bezpieczeństwa, są szczególnie poszukiwani na rynku pracy. Już w trakcie studiów studenci kierunku mogą poznać przyszłą pracę zawodową obywając trzymiesięczną praktykę zawodową. Nierzadko owocem praktyki są składane studentom propozycje pracy. Wielokrotnie pracodawcy zwracają się do Wydziału z prośbą o pomoc w poszukiwaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników wśród wyróżniających się studentów ostatniego roku studiów.
Studenci objęci są pomocą materialną oraz mogą korzystać z programu Erasmus +, który pozwala na odbywanie części studiów w Niemczech (Technische Hochschule Wildau, Fachhochschule Stralsund) oraz na Cyprze (Frederick University Cyprus, Nicosia). Ponadto studenci Wydziału Technicznego mogą ubiegać się o stypendium z funduszu stypendialnego Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Gorzowie Wielkopolskim, który wspiera działania naukowe studentów.
Serdecznie zapraszamy do studiowania kierunków technicznych w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Wysokie kompetencje i dobre warunki studiowania są blisko Ciebie.
prof. nadzw. dr hab. Inż. Zdzisław Kołaczkowski
Fot. Archiwum AJP
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie uruchamia od 1 października na Wydziale Humanistycznym jednolite studia magisterskie na kierunku logopedia.