2018-02-24, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Dwie Wojewódzkie Biblioteki – im. C.K. Norwida w Zielonej Górze i im. Z. Herberta w Gorzowie – na początku każdego roku organizują konkurs, w których wręczają Wawrzyny.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach o:
- Lubuski Wawrzyn Literacki dla związanego z ziemia lubuską autora najlepszej książki literackiej wydanej w minionym roku,
- Lubuski Wawrzyn Naukowy dla autora wydanej w minionym roku najlepszej książki naukowej związanej z ziemią lubuską. Podobny tytuł otrzymuje również autor najlepszej książki popularnonaukowej dotyczącej regionu.
- Lubuski Wawrzyn Dziennikarski za najlepsze materiały dziennikarskie z minionego roku.
Nagrodą jest statuetka w formie gęsiego pióra, dyplom i honorarium finansowe.
*
Do 24. edycji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego zgłoszono 41 książek, a jury tytuł ten przyznało Zofii Mąkosie z Chwalimia za powieść „Wendyjska winnica. Cierpkie grona”. W tej kategorii dyplom za debiut otrzymała Kalina Moskaluk z Gorzowa za tom wierszy „Człowiek otwarty”, a Tadeusz Szyfer, też z Gorzowa, dostał dyplom Wawrzynu Literackiego za całokształt twórczości.
*
Do 13. Edycji Lubuskiego Wawrzynu Naukowego zgłoszono 23 książki, spośród których za najlepszą uznano dr Katarzyny Taborskiej z Gorzowa pracę „Literatura miejsca. Piśmiennictwo postlandsberskie” wydaną przez Akademię im. Jakuba z Paradyża. Natomiast Wawrzyn za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymał prof. Ludwik Lipnicki z Drezdenka za książkę „Drzewa i krzewy Drezdenka”.
*
O Lubuski Wawrzyn Dziennikarski ubiegało się 21 dziennikarzy z prasy, radia i telewizji. Jury za najlepsze uznało artykuły Zbigniewa Borka z Oddziału „Gazety Lubuskiej” w Gorzowie.
*
Uroczystość wręczenia Wawrzynów odbywa się w ostatni czwartek lutego zawsze w Zielonej Górze. W Sali Dębowej biblioteki spotykają się czołowi literaci, naukowcy i dziennikarze, a towarzyszą im przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich z Zielonej Góry i Gorzowa. Jest to co roku prawdziwe święto lubuskiej humanistyki. W tym roku uroczystość transmitowano na you-toobie, można więc było obejrzeć ją niemal na żywo.
*
Dwie spośród nagrodzonych książek już omawialiśmy w zakładce „Czytaj ze mną”: o „Człowieku otwartym” w recenzji „Minimalistyczny w słowie, jak i w obrazie” (05.07.2017) i o „Drzewach i krzewach Drezdenka” w omówieniu „O bliskich, niezbędnych w naszym życiu” (17.01.2018).
Promocja książki Katarzyny Taborskiej „Literatura miejsca. Piśmiennictwo postlandsberskie” odbędzie się 27 lutego o godz. 17.00 w gorzowskiej bibliotece i potem o niej napiszemy.
Krystyna Kamińska
Fot. Kazimierz Ligocki
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie uruchamia od 1 października na Wydziale Humanistycznym jednolite studia magisterskie na kierunku logopedia.