Wydział Techniczny w AJP zaprasza!
2021-07-27, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Studia na Wydziale Technicznym w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim gwarancją sukcesu zawodowego.
Na Wydziale Technicznym prowadzone są 3,5-letnie studia inżynierskie oraz 1,5-roczne studia magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Ponadto prowadzony jest program studiów dualnych, gdzie oprócz udziału w tradycyjnych wykładach, laboratoriach, projektach i ćwiczeniach studenci uczestniczą w stażach u ponad 40 pracodawców naszego regionu. Pozwala to nie tylko na zdobycie kluczowych kwalifikacji i kompetencji, ale także na podjęcie pracy i uzyskanie dochodów już w czasie studiów. Na pierwszym roku studiów jest możliwość poznania firm, a następnie podejmuje się decyzję o przystąpieniu do programu studiów dualnych.
3,5-letnie studia inżynierskie oferowane na Wydziale Technicznym to:
- AUTOMATYKA I ROBOTYKA – umożliwia zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu przedmiotów związanych z automatyką, robotyką, informatyką, elektroniką, mechaniką i elektromechaniką, metodami sterowania procesami przemysłowymi oraz metodami projektowania komputerowych układów sterowania robotów i sztucznej inteligencji. Dzięki możliwości studiowania dualnego oraz odbywania praktyk studenci już podczas studiów zdobywają doświadczenie w rzeczywistym środowisku zawodowym oraz przygotowanie praktycznie do podjęcia pracy zawodowej jako projektanci nowoczesnych systemów automatyzacji i robotyzacji, projektanci układów sterowania robotów, systemów biomedycznych i biotechnologicznych, a także jako twórcy systemów pomiarowych i decyzyjnych.
- ENERGETYKA – studenci podczas studiów zdobywają wiedzę praktyczną w zakresie najnowocześniejszych technologii w dziedzinie wytwarzania, przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej. Studia na kierunku energetyka zapewniają zdobycie specjalistycznego wykształcenia, będącego odpowiedzią na rosnącą rolę problemów związanych z ekologicznym i efektywnym wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i wykorzystaniem energii elektrycznej. Wykształcenie zdobyte podczas studiów jest oparte na wiedzy technicznej z obszaru techniki cieplnej, elektroenergetyki, informatyki i ekonomii. Studenci kierunku energetyka, po ukończeniu dodatkowego szkolenia i zdaniu egzaminu, mają możliwość uzyskania wymaganych ,,Prawem energetycznym'' zawodowych świadectw kwalifikacyjnych w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Poprzez możliwość studiów dualnych oraz praktyki zawodowe, studenci w czasie studiów są przygotowywani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się m.in. projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki zawodowej i rozproszonej, zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii.
- INFORMATYKA – w trakcie studiów studenci poznają metody tworzenia narzędzi informatycznych związanych z nowoczesnymi technologiami. W ramach możliwości studiowania dualnego oraz odbywanych praktyk już podczas studiów zdobywają doświadczenie w rzeczywistym środowisku zawodowym. Działające studenckie koła naukowe umożliwiają pogłębianie wiedzy i umiejętności praktycznych zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami. Studenci kierunku informatyka zdobywają wiedzę w obszarze metod, technik i narzędzi stosowanych przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich związanych z obsługą sprzętu informatycznego, programowaniem i praktycznym posługiwaniem się szerokim spektrum narzędzi informatycznych. Studiowanie kierunku informatyka jest najlepszą drogą do samorealizacji oraz zdobycia ciekawej pracy w firmach informatycznych wytwarzających i utrzymujących systemy informatyczne, firmach zajmujących się wdrażaniem sprzętu i oprogramowania. Studenci mają możliwość podjęcia pracy jako analitycy systemowi i biznesowi, projektanci oprogramowania, programiści oprogramowania, testerzy oprogramowania. Są również przygotowani do pracy jako projektanci systemów mikroprocesorowych, programiści języków niskopoziomowych, konstruktorzy i operatorzy systemów sterowania. Mają także praktyczne umiejętności do podjęcia zatrudnienia w obszarze projektowania i eksploatacji sieci komputerowych, w tym w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa systemów i sieci.
- INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA – studia umożliwiają naukę diagnozowania i oceny zagrożeń na etapie projektowania i konstrukcji maszyn, urządzeń i systemów, które podniosą poziom bezpieczeństwa. Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa są również związane z diagnozowaniem i oceną bezpieczeństwa w warunkach eksploatacyjnych oraz z działaniem ograniczającym poziom ewentualnych zagrożeń. Inżynier po ukończeniu tego kierunku posiada także i potrafi wykorzystać wiedzę w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, psychologii, rozwiązań prawnych oraz obciążeń organizmu człowieka w warunkach stresu i innych nadmiernych obciążeń. Poprzez możliwość studiowania dualnego oraz praktyki zawodowe studenci zdobywają liczne umiejętności praktyczne i mogą znaleźć zatrudnienie na takich stanowiskach jak inżynier bezpieczeństwa maszyn, mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, inżynier utrzymania ruchu, inżynier serwisu, inżynier procesu. Podczas studiów rozwijają także wiedzę z zakresu bezpieczeństwa informatycznego, co umożliwia podjęcie pracy jako specjalista ds. bezpieczeństwa IT, architekt bezpieczeństwa systemów, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, inżynier bezpieczeństwa, inżynier systemowy ds. pamięci masowych i systemów wykonywania kopii zapasowych.
- MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - studenci są kształceni zgodnie z zapotrzebowaniem otoczenia gospodarczego. W toku studiów poznają nowoczesne metody, techniki i narzędzia z zakresu m.in. inżynierii materiałowej, materiałów konstrukcyjnych, mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, grafiki inżynierskiej i CAD, podstaw automatyki i robotyki, metrologii, obrabiarek numerycznych CNC, inżynierii jakości, technologii łączenia metali. Proces kształcenia pozwala na nabycie umiejętności w zakresie projektowania oraz konstruowania maszyn i urządzeń, projektowania procesów technologicznych, inżynierii wytwarzania maszyn i urządzeń oraz zasad ich eksploatacji. Studenci znajdują zatrudnienie na takich stanowiskach jak inżynier nadzoru mechanicznego, inżynier serwisu, inżynier produkcji, inżynier mechatronik, inżynier spawalnik, inżynier montażu, inżynier jakości, inżynier mechanik technolog, inżynier mechanik konstruktor, mechanik utrzymania ruchu, specjalista ds. planowania, specjalista ds. rozwoju, inżynier - projektant CAD.
1,5-roczne studia magisterskie oferowane na Wydziale Technicznym to:
- INFORMATYKA (nowość) – studia na kierunku informatyka stwarzają możliwość nabycia wiedzy interdyscyplinarnej, ogólnotechnicznej oraz specjalistycznej, gdyż stanowią uzupełnienie wiedzy z zakresu studiów pierwszego stopnia. Celem kształcenia jest dostarczenie nowoczesnej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej bezpośrednio po ukończeniu studiów, w tym podejmowania i prowadzenia własnej działalności. W programie kształcenia studiów drugiego stopnia utworzono moduły uzupełniające w zakresie inżynierii oprogramowania i baz danych, sieci komputerowych i systemów teleinformatycznych oraz programowania urządzeń technicznych. Absolwenci kierunku informatyka – studia drugiego stopnia zdobędą wykształcenie umożliwiające zatrudnienie na takich stanowiskach pracy jak analityk systemowy i biznesowy, projektant oprogramowania, programista oprogramowania, tester oprogramowania, architekt sieci, administrator systemów, serwerów i sieci komputerowych, operator sieci, projektant systemów mikroprocesorowych, programista języków niskopoziomowych, konstruktor i operator systemów sterowania.
- MECHANIKA I BUDOWA MASZYN – studia oferują kompleksowe wykształcenie w zakresie budowy maszyn, zasad projektowania, konstruowania i wytwarzania oraz eksploatacji. Poza przedmiotami podstawowymi, których poznanie jest konieczne do dalszego poszerzania wiedzy, studenci poznają techniki i narzędzia z zakresu m.in.: analizy i optymalizacji konstrukcji, współczesnych materiałów inżynierskich, komputerowego wspomagania w projektowaniu i wytwarzania (CAD, CAM i CAE) czy zintegrowanych systemów wytwarzania. Proces kształcenia pozwala na nabycie umiejętności w zakresie inżynierii jakości, inżynierii maszyn i urządzeń oraz urządzeń i procesów technologicznych w przemyśle, a program kształcenia jest zgodny z zapotrzebowaniem przemysłu regionu lubuskiego. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych laboratoriach, znajdujących się w Laboratorium Środowiskowym, z wykorzystaniem światowej klasy sprzętu, który pozwala zapoznać studentów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami pracy inżyniera mechanika i przejść z teorii do praktyki. Studenci, dzięki możliwości studiowania dualnego oraz praktykom zawodowym potrafią efektywnie stosować nowoczesne techniki komputerowe i metody kreowania innowacji oraz mają przygotowanie do kierowania projektami technicznymi, transferu wiedzy i jej zastosowań, wykorzystania najnowszych technologii i realizacji zadań w zespołach międzynarodowych.
Studia na Wydziale Technicznym to wysokiej jakości kształcenie praktyczne, które możliwe jest dzięki nowoczesnej i wciąż rozbudowywanej bazie laboratoryjnej, którą stanowią m. in.:
- Laboratorium Diagnostyki Maszyn i Urządzeń, które umożliwia realizację programu kształcenia, szkoleń studentów i inżynierów w zakresie oprogramowania oraz efektywnego wykorzystywania systemów diagnostycznych w nadzorowaniu stanu maszyn i urządzeń. Laboratorium zapewnia kształcenie z wykorzystaniem wielorakich systemów diagnostycznych, tak sprzętowych jak i programowych, którego efektem będą umiejętności oceny stanu technicznego maszyn i urządzeń. System bazowy do diagnozowania maszyn wraz z układem do analizy drgań umożliwia symulowanie określonych rodzajów uszkodzeń i badania ich wpływu na widmo drgań własnych badanego układu.
- Laboratorium Automatyki i Robotyki zapewnia kształcenie w zakresie sterowania obiektami technicznymi, projektowania, uruchamiania i obsługi mechatronicznych urządzeń w systemach pracy ciągłej jako procesów typowych dla wielu instalacji przemysłowych. Kształcenie w laboratorium zapewnia wykreowanie umiejętności efektywnego budowania systemów automatyki układów hydrauliki dla różnorodnych zadań w procesach przemysłowych, a zwłaszcza pomiarów zmiennych cech procesu, budowy torów pomiarowych, obsługi i doboru parametrów regulatorów przemysłowych, nadzoru i sterowania procesami z użyciem oprogramowania wizualizacyjnego.
- Laboratorium Sterowników PLC umożliwia realizację programu z obszarów oprogramowania, nadzorowania i efektywnego wykorzystywania systemów produkcyjnych. Składa się z szeregu stacji tworzących komplementarny ciąg przedstawiający elementy systemów produkcyjnych. Budowa modułowa zapewnia możliwość tworzenia różnych wizualizacji procesów, zawierających zadania: obróbki i kształtowania przedmiotów, kontroli operacji technologicznych, transportu elementów, sterowania działaniem systemu.
- Laboratorium Technik CNC i Grafiki Inżynierskiej umożliwia nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie programowania, uruchamiania i obsługi sterowanych numerycznie urządzeń technologicznych, stanowiących podstawowe elementy współczesnych systemów technologicznych. Laboratorium umożliwia zdobycie umiejętności pozwalających na określanie metod zwiększania wydajności produkcji, podwyższania dokładności w procesach wytwarzania i jakości oraz obniżania kosztów produkcji.
- Laboratorium Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów zapewnia realizację programu kształcenia w zakresie podstaw działania mechanizmów, obciążeń i odkształceń konstrukcji oraz optymalizacji sztywności i wytrzymałości projektowanych elementów. Zestawy doświadczalne laboratorium zapewniają wizualizację problemów równowagi układów sił, a także metod rozwiązywania zadań dotyczących kratownic płaskich oraz własności wytrzymałościowych materiałów, pozwalają także zweryfikować doświadczeniem zadany problem z mechaniki materiałów. W ramach prowadzonych zajęć analizowane są prawa i wskaźniki odkształceń plastycznych oraz wielkości charakteryzujące odkształcenia.
- Laboratorium Podstaw Konstrukcji Maszyn umożliwia kształcenie w zakresie podstaw projektowania maszyn i urządzeń z zapewnieniem technologiczności konstrukcji, optymalizacji cech eksploatacyjnych, trwałości elementów, minimalizacji energochłonności układu. Studenci zapoznają się ze zjawiskami tarcia tocznego i ślizgowego, wyznaczaniem sprawności układów napędowych, doborem mocy silnika elektrycznego, jak również analizują samodzielnie budowane przekładnie mechaniczne i określają ich przełożenia.
- Laboratorium Fizyki, Termodynamiki i Mechaniki Płynów zapewnia realizację zadań w zakresie zastosowań termodynamiki technicznej i mechaniki płynów do opisu zjawisk fizycznych oraz modelowania matematycznego i projektowania układów wymiany energii w procesach technologicznych. Zestawy doświadczalne w laboratorium zapewniają wykształcenie umiejętności pomiarów temperatury, ciśnienia, przewodnictwa cieplnego, prędkości i wielkości przepływu płynu, określania warunków pracy urządzeń techniki odnawialnych źródeł energii i ich sprawności. Szczególnie istotna jest możliwość realizacji ćwiczeń z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń realizujących wymianę energii: urządzeń do bezpośredniej konwersji energii cieplnej w elektryczną, urządzeń stosowanych w energetyce słonecznej, urządzeń do transformacji energii cieplnej, wykorzystania energii wiatru.
- Laboratorium Inżynierii Materiałowej pozawala na nabycie kompetencji w zakresie badań parametrów fizycznych materiałów, właściwości warstwy wierzchniej, badań topografii powierzchni, badań właściwości warstw uszlachetniających i pokryć wielowarstwowych węglikowych i azotkowych oraz tlenkowych i diamentowych. Stanowisko do obróbki cieplnej zapewni badanie tych procesów, jako składowych procesów technologicznych wytwarzania elementów maszyn i urządzeń.
- Laboratorium Inżynierii Jakości umożliwia realizację programu w zakresie zastosowań nowych rozwiązań wspierających kontrolę eksploatacyjną wyrobów, weryfikację i monitorowanie procesów i wyników produkcji. Cel ten jest realizowany poprzez wykorzystanie profilografometru oraz kamery szybkościowej, a także kamery termowizyjnej oraz skanera optycznego 3D do wdrażania systemów automatycznej kontroli jakości wyrobów, optymalizacji operacji technologicznych na podstawie optycznych pomiarów cech geometrycznych oraz warunków termicznych w strefie obróbki, wdrażania systemów wspomagających projektowanie wyrobów, jak również systemów wizualizacji montażu.
- Laboratorium Modelowania i Nadzorowania Procesów pozwala na kształcenie w zakresie szeregowania zadań, optymalizacji trajektorii przemieszczeń mobilnych robotów, optymalizacji rozkroju materiału, optymalizacji procesów z wykorzystaniem danych diagnostycznych z innych operacji technologicznych.
- Laboratorium Podstaw Elektroniki i Elektrotechniki oraz Energetyki daje możliwość realizacji programu kształcenia w zakresie projektowania i programowania przemysłowych urządzeń kontrolno-pomiarowych, badań i weryfikacji układów regulowanych i sterowanych oraz pomiarów wielkości elektrycznych. Laboratorium uwzględnia cechy rozwoju systemów produkcyjnych. Dynamiczny rozwój elastycznych systemów produkcji oraz zwiększająca się konkurencja tworzy zapotrzebowanie na wytwarzanie coraz bardziej złożonych elementów.
- Laboratorium Technik 3D umożliwia nabycie wiedzy w zakresie zastosowań inżynierii rekonstrukcji, nowych rozwiązań wspierających kontrolę eksploatacyjną wyrobów oraz weryfikację i monitorowanie procesów i wyników produkcji. Otrzymywanie elementów techniką druku 3D to nowe możliwości realizacji jednostkowych projektów, właściwie prototypów, tak w procesie kształcenia studentów jak i prac badawczych pracowników wydziału
- Laboratorium Mechatroniki zapewnia realizację programu kształcenia w zakresie zastosowań układów mechatronicznych z wykorzystaniem elementów sterowanych pneumatycznie oraz sterowników PLC. Studenci poznają zasady działania i użytkowania różnego typu układów wykonując przewidziane programem ćwiczenia i zadania w zakresie budowy i działania układów sensoryki z różnego typu czujnikami, otrzymywania charakterystyk odpowiedzi układów z czujnikami, projektowania, budowy i działania układów sterowania PLC, uruchamiania i modyfikacji programów sterowania, projektowania, budowy i działania układów regulacji.
- Laboratorium Fizyko-Chemiczne przeznaczone jest do wykonywania doświadczeń z chemii, które w prosty sposób mogą wytłumaczyć studentom takie zjawiska jak: krystalizacja, rozpuszczalność roztworów, chromatografia cienkowarstwowowa, reakcje wymiany, analiza składu pierwiastkowego wybranego materiału oraz analiza parametrów fizyko-chemicznych wód.
- Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii umożliwia realizację zajęć w zakresie zastosowania odnawialnych źródeł energii (wody i wiatru) oraz w zakresie opracowywania, budowy i eksploatacji racjonalizatorskich rozwiązań technicznych na rzecz inżynierii środowiska, w tym biogazowania biomasy.
W ostatnim czasie rozpoczęła się także budowa nowoczesnego „Laboratorium technologicznego”, które również umożliwi realizację innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych. Głównym celem „Laboratorium Technologicznego” jest wzrost działań naukowo-badawczych realizowanych w powiązaniu z lokalną gospodarką i biznesem. Kluczowe obszary, które rozwijane będą w laboratorium to:
- inżynieria wytwarzania,
- mikroinżynieria z nanotechnologią,
- automatyzacja produkcji,
- diagnostyka materiałowa,
- modelowanie i symulacji procesów przemysłowych.
Zadania postawione przed „Laboratorium Technologicznym” wynikają z analiz prowadzonych wspólnie przez Wydział Techniczny, Lubuski Klaster Metalowy, Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową, Lubuską Organizację Pracodawców, Miasto Gorzów oraz wiele innych podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego. W ramach działalności laboratorium założono połączenie znajomości technologii, organizacji produkcji, nowoczesnych metod i technik wytwarzania z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, niezbędnego do sterowania procesami w celu poprawy ich efektywności. W tym kontekście obszary skupione w laboratorium koncentrują się na innowacyjnych konstrukcjach i technologiach, systemach nadzorowania procesów produkcyjnych, nowatorskich technologiach wytwarzania, budowie systemów wspomagania decyzji w przemyśle, nowych metodach i narzędziach do precyzyjnej obróbki, automatyzacji procesów projektowania elementów i zespołów maszyn, jak również mikroinżynierii, ze szczególnym uwzględnieniem nanotechnologii. Kluczowe działania badawczo-rozwojowe zaplanowano także w obszarach inżynierii i badania środków oraz procesów produkcji, ich optymalizacji, procesach odlewniczych stopów metali, konstrukcji układów wlewowych, czy zarządzania jakością produkcji.
Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, dzięki współpracy z otoczeniem, łączy wysoki poziom kształcenia z prowadzeniem badań naukowych. To co wyróżnia Wydział Techniczny na tle dużych jednostek, to umożliwienie studentom zdobywania kluczowych kwalifikacji i kompetencji zawodowych i dążenia do zdobywania praktycznego doświadczenia już na etapie studiów. Wydział Techniczny, dysponując odpowiednią kadrą naukowo-dydaktyczną, bardzo dobrą bazą dydaktyczną o najwyższym standardzie oraz – dodatkowo – dzięki kształceniu wspólnie z przemysłem daje ogromną szansę na rozwój naszego miasta i całego regionu.
Aleksandra Radomska-Zalas
