2021-08-17, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Studia pedagogiczne przygotowują do profesjonalnego wspierania innych ludzi, ale dają też możliwość pracy nad swoimi emocjami i charakterem.
Samodoskonalenie wymaga poznania siebie, zwłaszcza swoich mocnych stron i ograniczeń. Pomagają w tym przedmioty psychologiczne, które Akademia im. Jakuba z Paradyża proponuje studentom różnych kierunków. Najwięcej przedmiotów o tym charakterze znaleźć można oczywiście w programie studiów pedagogicznych. Już na pierwszym roku studenci realizują przedmiot wprowadzenie do psychologii (wykłady i ćwiczenia). Zapoznają się na nim z najważniejszymi pojęciami psychologii, z jej historią i kierunkami rozwoju. Przedmiot jest prowadzony w sposób zakładający duży aktywny udział uczestników, co zwykle wzbudza niemały entuzjazm i zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń. W programie przedmiotu znajdują się również bardziej ogólne zagadnienia, których znajomość jest przydatna w przyszłej pracy nauczycielskiej. Studenci poznają zatem pojęcie pamięci, inteligencji, emocji, motywacji i wiele innych. Już w drugim semestrze pojawia się bardzo ważny z punktu widzenia przyszłego zawodu przedmiot – psychologia rozwojowa.
W pracy pedagoga znajomość prawideł rozwoju biologicznego i psychologicznego człowieka od narodzin do śmierci to wiedza fundamentalna. Sfery biologii i psyche przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają przez cały okres życia człowieka, więc niezbędna jest wiedza o ich prawidłowościach. Na ćwiczeniach i wykładach studenci zapoznają się z kryteriami rozwojowymi, jak również z zaburzeniami, które pojawić się mogą na wszystkich etapach życia. Ćwiczenia prowadzone są przez doświadczonych praktyków, którzy prezentują przykłady i studia przypadków z własnej pracy diagnostyczno-terapeutycznej. Po uzyskaniu przez tej niemałej porcji wiedzy na przyszłych pedagogów czeka nauka kolejnych zagadnień z dziedziny psychologii lub dziedzin pokrewnych. W zależności od wybranej specjalności przyszli pedagodzy zgłębiają wiedzę z psychopatologii i psychologii klinicznej (przedmiot elementy psychologii klinicznej i neuropsychologii), technik terapeutycznych (terapia psychologiczna) czy psychologicznej pracy z rodziną (terapia środowiska rodzinnego). W programie studiów znajdują się również przedmioty pokrewne: warsztaty umiejętności wychowawczych i terapeutycznych, terapia pedagogiczna czy podstawy prawne pomocy psychologicznej. Warto podkreślić, że do tych specjalistycznych przedmiotów studenci podchodzą bardzo poważnie, z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością.
Pedagogika – interdyscyplinarna nauka o wychowaniu to jeden z chętniej wybieranych kierunków studiów. Akademia oferuje pedagogiczne studia licencjackie (I stopnia), magisterskie (II stopnia) i jednolite magisterskie (pięcioletnie), które realizować można w systemie dziennym (bezpłatnym), zaocznym (weekendowym, płatnym) oraz jako tzw. studia 26+ (bezpłatne zajęcia w tygodniu od godz. 15:30).
Na studiach licencjackich, po pierwszym roku poznawania podstaw wiedzy kierunkowej (m.in. z psychologii, pedagogiki ogólnej, filozofii), studenci dokonują wyboru spośród modułów fakultatywnych. Mogą się zdecydować na:
- pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą z asystentem rodziny,
- pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą z arteterapią.
Studia magisterskie związane są z takimi modułami (specjalizacjami) jak:
- terapia pedagogiczna,
- logopedia szkolna.
Jednolite studia magisterskie kształcą w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, przygotowując do pracy w zawodzie nauczyciela przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej.
Od początku studiów pedagogicznych mocno podkreślany jest ich praktyczny charakter. Duża część zajęć realizowana jest więc w formie warsztatów i ćwiczeń. W ramach zajęć z metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów (edukacja matematyczna, polonistyczna, przyrodnicza, muzyczna, plastyczna, fizyczna oraz komputerowa) studenci uczą się pisać konspekty zajęć, prowadzić dokumentację pedagogiczną, realizują projekty edukacyjne. Ponadto zdobywają umiejętności w zakresie diagnozowania uczniów (np. pod względem wad wymowy) oraz wspierania rozwoju dziecka. Istotnym elementem studiów pedagogicznych są obowiązkowe praktyki, które studenci odbywają w różnych placówkach, by poznać wszelkie tajniki zawodu nauczyciela.
Zdobywanie nowej wiedzy wymaga dostępu do literatury naukowej. Zapewnia to Biblioteka Wydziału Humanistycznego, której zbiory obejmują kilkadziesiąt tysięcy książek z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, również obcojęzycznych.
Wybór studiów pedagogicznych jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią kontakt z drugim człowiekiem i nie boją się wyzwań związanych z wychowaniem rozumianym jako wskazywanie właściwej drogi. Absolwenci opuszczający mury naszej uczelni posiadają umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów interpersonalnych i pracy w zespole oraz zdolność adaptacji do różnych sytuacji. Ponadto warto podkreślić, że nabyte w toku studiowania kompetencje umożliwiają sprawne poruszanie się na rynku pracy, dostosowywanie do nowych wyzwań oraz planowanie własnego rozwoju osobistego
i zawodowego.
dr Beata Uchto-Żywica
dr Bożena Majewicz
Wydział Humanistyczny AJP
Katedra Edukacji Dziecka
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie uruchamia od 1 października na Wydziale Humanistycznym jednolite studia magisterskie na kierunku logopedia.