2022-11-03, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Na Wydziale Ekonomicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie odbyła się pierwsza konferencja z cyklu „Dzień Logistyki. Żegluga śródlądowa.”
Na konferencję przybyło wieku znamienitych gości oraz specjalistów z tejże dziedziny. Spotkanie było dedykowane zarówno dla nauki, biznesu, szkół oraz studentów. O ważności tematu może świadczyć fakt, że na sali znajdowało się ponad 300 osób. Swoje wystąpienia zaprezentowali m.in. Gabriela Tomik, ekspert-pełnomocnik ds. współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych, Ewa Kurdyła, commercial manager z Zarządu Portów Szczecin i Świnoujście, Justyna Kmietowicz, prezes oraz Katarzyna Kozłowska, dyrektor ds. Badań i innowacji z Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego, Marcin Dudek, prezes Odrzańskiej Izby Gospodarczej, przedstawicielka grupy PGE Dolna Odra.
Na sali nie zabrakło również radnych Gorzowa, a jego przedstawicielką była Alicja Burdzińska oraz pracowników Urzędu Miasta Gorzowa w osobach Rafała Walentynowicza oraz Pawła Pleśniara. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dr Piotr Wolny, burmistrz Kostrzyna n/O, dr Andrzej Kunt, doradca wojewody ds. gospodarki i infrastruktury kolejowo-drogowej Kazimierz Litwiński oraz dyrektor Zarządu Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim Anna Woćko. Swoje wystąpienie mieli również pracownicy uczelni w tym dr Arkadiusz Wołoszyn prof. AJP, dr Ewelina Gutowska oraz dr Jakub Marszałkiewicz. Bardzo cieszy fakt, że na sali znajdowali się uczniowie gorzowskich szkół, jak również z Witnicy czy Drezdenka.
W Gorzowie konsekwentnie rozwija się środowisko zwolenników dynamicznego rozwoju gospodarczego. Koncepcja budowy Portu w Gorzowie zyskuje kolejnych zwolenników, co było widać szczególnie po przybliżeniu zagadnień i roli żeglugi śródlądowej Gorzowa w obsłudze Zespołu Portów Szczecin Świnoujście.
- Gorzów jest ważnym miastem z punktu widzenia geograficznego, a zyskuje w obecnej sytuacji geopolitycznej. Może on być hubem przeładunkowym na zespołów portów Szczecin-Świnoujście . W Gorzowie mamy drogę wodną E70, mamy kolej oraz drogę szybkiego ruchu S3. Można zatem przewieźć ładunki do Gorzowa, gdzie dalej barkami można by transportować je w głąb kontynentu. Odciążyło by to transport samochodowy, a tym samym zwiększyła by się przepustowość dróg i autostrad. Nie wspominając o tym, że transport śródlądowy jest najtańszym środkiem transportu i najbardziej ekologicznym – powiedział Tomasz Sobierajczyk, projektant i pomysłodawca powstania portu w Gorzowie Wielkopolskim.
Uczelnia jest doskonałym miejscem na tego typu dialog i nie może być w nim pomijana, gdyż odgrywa ważną rolę w łączeniu wszystkich środowisk. Dlatego cieszy fakt, iż Wydział Ekonomiczny Akademii im. Jakuba z Paradyża podejmuje takie tematy w swoich murach – dodała dr Ewelina Gutowska, z Zakładu Logistyki, Wydział Ekonomiczny Akademii im. Jakuba z Paradyża.
W trakcie konferencji studenci i uczniowie mogli zwiedzać nowoczesne laboratorium logistyczne znajdujące się w budynku nr 6 przy ulicy Chopina 52. Kolejnym elementem konferencji był rejs statkiem Widmo z Wału Okrężnego 39 za Most Żelazny w Gorzowie, podczas którego uczestniczy mogli zobaczyć Bulwary i Gorzów z perspektywy rzeki Warty. Zwieńczeniem konferencji było spotkanie networkingowie w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym, który posiada niedawno otworzoną, nowoczesną siedzibę przy ul. Targowej 9 w Gorzowie.
(mp)
W środę, 22 marca na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się VII finał konkursu "Programować każdy może".