2023-06-09, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Gorzowska AJP jako jedna z 15 publicznych uczelni w kraju otrzymała środki w ramach ministerialnego programu ,,Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”.
Rozstrzygnięto piątą już edycję programu Ministra Edukacji i Nauki „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. 15 uczelni otrzyma w tym roku 15 mln zł w ramach programu, którego celem jest wsparcie publicznych uczelni zawodowych w doskonaleniu jakości kształcenia na kierunkach studiów o profilu praktycznym.
Uczelnie musiały spełnić określone kryteria, by móc otrzymać wsparcie ministerialne. Przede wszystkim uczelnia nie mogła odnotować negatywnych ocen jakości kształcenia na prowadzonych kierunkach studiów, wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2017-2022. Brany był ponadto pod uwagę wynik monitoringu karier studentów i absolwentów studiów, osób ubiegających się o stopień doktora i osób, które uzyskały ten stopień – dotyczyło to absolwentów studiów w uczelni, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów w roku 2020, w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.
Wsparcie dla uczelni, jak czytamy na www.programy.nauka.gov.pl, przyznawane jest w formie zwiększenia subwencji podstawowej na wsparcie aktywności projakościowej. Dzięki środkom z programu uczelnie będą mogły dostosować programy studiów do potrzeb regionalnych rynków pracy.
Wśród 15 uczelni objętych dofinansowaniem w roku 2023 znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Jak mówi dr Przemysław Słowiński, prorektor ds. kształcenia AJP, otrzymane środki uczelnia przeznaczy głównie na poprawę jakości kształcenia. – Dotyczy to w największym stopniu podnoszenia kompetencji zarówno studentów, jak i pracowników. W przypadku studentów mówimy o wykraczających poza zwykłe zajęcia działaniach, na przykład spotkaniach, kursach, szkoleniach, a w przypadku pracowników – płatnych szkoleniach, by dzięki nim zwiększyć atrakcyjność zajęć. Będziemy mogli także kupować różne sprzęty, doposażać laboratoria – wymienia P. Słowiński.
Realizacja programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” potrwa do grudnia tego roku.
Prorektor podkreśla, że AJP otrzymała ponadto 600 tys. zł. z innego ministerialnego projektu ,,Doskonałość dydaktyczna uczelni” – realizacja programu trwa od października 2022 roku i zakończy się po wakacjach. Obejmuje on szkolenia dla studentów i pracowników, głównie z zakresu informatyzacji systemu nauczania.
Maja Szanter
W piątek 26 listopada gościem Wydziału Humanistycznego był prof. dr hab. Jan Miodek – wrocławski językoznawca, jeden z największych polskich autorytetów w dziedzinie poprawności językowej.