Studia na tym wydziale to wysokiej jakości kształcenie praktyczne
2023-09-22, Akademia im. Jakuba z Paradyża
Dlaczego warto studiować nauki inżynieryjne na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim?
Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim od lat wspólnie z otoczeniem gospodarczym prowadzi szereg działań zapewniających wysoki poziom kształcenia, różnorodność, atrakcyjność nauczania, zdobycie wysokich oraz cenionych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych. Na Wydziale Technicznym prowadzone są 3,5-letnie studia inżynierskie oraz 1,5-roczne studia magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Prowadzony jest program studiów dualnych, gdzie oprócz udziału w tradycyjnych zajęciach studenci uczestniczą w stażach u pracodawców naszego regionu. Pozwala to na zdobycie kluczowych kwalifikacji i kompetencji oraz na podjęcie pracy i uzyskanie dochodów już w czasie studiów.
Kierunki inżynierskie oferowane na Wydziale Technicznym to:
- AUTOMATYKA I ROBOTYKA,
- ENERGETYKA,
- INFORMATYKA,
- INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA,
- MECHANIKA I BUDOWA MASZYN.
Studia magisterskie oferowane na Wydziale Technicznym to:
- INFORMATYKA,
- MECHANIKA I BUDOWA MASZYN.
Aby jak najlepiej przygotować absolwentów do pracy zawodowej, również dzięki współpracy z przemysłem, Uczelnia wciąż rozszerza bazę laboratoryjną i obecnie tworzą ją „Laboratorium Środowiskowe” oraz „Laboratorium Technologiczne”. Dzięki temu studia na Wydziale Technicznym to wysokiej jakości kształcenie praktyczne w nowoczesnej i wciąż rozbudowywanej bazie laboratoryjnej. Warto wspomnieć, iż „Laboratorium Środowiskowe” stanowią m.in. laboratoria:
- Diagnostyki Maszyn i Urządzeń – umożliwia kształcenie w zakresie oprogramowania oraz efektywnego wykorzystywania systemów diagnostycznych w nadzorowaniu stanu maszyn i urządzeń.
- Automatyki i Robotyki – zapewnia kształcenie w zakresie sterowania obiektami technicznymi, projektowania, uruchamiania i obsługi mechatronicznych urządzeń w systemach pracy ciągłej jako procesów typowych dla wielu instalacji przemysłowych.
- Sterowników PLC – umożliwia realizację programu z obszarów oprogramowania, nadzorowania i efektywnego wykorzystywania systemów produkcyjnych. Składa się z szeregu stacji tworzących komplementarny ciąg przedstawiający elementy systemów produkcyjnych.
- Technik CNC i Grafiki Inżynierskiej – umożliwia nabycie umiejętności w zakresie programowania, uruchamiania i obsługi sterowanych numerycznie urządzeń technologicznych, stanowiących podstawowe elementy współczesnych systemów technologicznych.
- Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów – zapewnia realizację kształcenia w zakresie podstaw działania mechanizmów, obciążeń i odkształceń konstrukcji oraz optymalizacji sztywności i wytrzymałości projektowanych elementów.
- Podstaw Konstrukcji Maszyn – umożliwia kształcenie w zakresie podstaw projektowania maszyn i urządzeń z zapewnieniem technologiczności konstrukcji, optymalizacji cech eksploatacyjnych, trwałości elementów, minimalizacji energochłonności układu.
- Fizyki, Termodynamiki i Mechaniki Płynów – zapewnia realizację zadań w zakresie zastosowań termodynamiki technicznej i mechaniki płynów do opisu zjawisk fizycznych oraz modelowania matematycznego i projektowania układów w procesach technologicznych.
- Inżynierii Materiałowej – pozwala na nabycie kompetencji w zakresie m.in. badań parametrów fizycznych materiałów, właściwości warstwy wierzchniej, badań topografii powierzchni.
- Inżynierii Jakości – umożliwia zastosowanie nowych rozwiązań wspierających kontrolę eksploatacyjną wyrobów, weryfikację i monitorowanie procesów i wyników produkcji.
- Modelowania i Nadzorowania Procesów – pozwala na kształcenia w zakresie szeregowania zadań, optymalizacji trajektorii przemieszczeń mobilnych robotów, optymalizacji rozkroju materiału, optymalizacji procesów z wykorzystaniem danych diagnostycznych z innych operacji technologicznych.
- Podstaw Elektroniki i Elektrotechniki oraz Energetyki – daje możliwość realizacji programu kształcenia w zakresie projektowania i programowania przemysłowych urządzeń kontrolno-pomiarowych, badań i weryfikacji układów regulowanych i sterowanych oraz pomiarów wielkości elektrycznych.
- Technik 3D – umożliwia nabycie wiedzy w zakresie zastosowań inżynierii rekonstrukcji, nowych rozwiązań wspierających kontrolę eksploatacyjną wyrobów oraz weryfikację i monitorowanie procesów i wyników produkcji.
- Mechatroniki – zapewnia kształcenie w zakresie zastosowań układów mechatronicznych z wykorzystaniem elementów sterowanych pneumatycznie oraz sterowników PLC.
- Fizyko-Chemiczne – przeznaczone do wykonywania doświadczeń z chemii jak: krystalizacja, rozpuszczalność roztworów, chromatografia cienkowarstwowowa, reakcje wymiany, analiza składu pierwiastkowego wybranego materiału oraz analiza parametrów fizyko-chemicznych wód.
- Odnawialnych Źródeł Energii – umożliwia realizację zajęć w zakresie zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz w zakresie opracowywania, budowy i eksploatacji racjonalizatorskich rozwiązań technicznych na rzecz inżynierii środowiska.
Z kolei głównym celem „Laboratorium Technologicznego” jest wzrost działań naukowo-badawczych realizowanych w powiązaniu z lokalną gospodarką i biznesem. Kluczowe obszary, które rozwijane są w laboratorium, to:
- inżynieria wytwarzania,
- mikroinżynieria,
- automatyzacja produkcji,
- diagnostyka materiałowa,
- modelowanie i symulacja procesów przemysłowych.

Zadania postawione przed „Laboratorium Technologicznym” wynikają z analiz prowadzonych wspólnie przez Wydział Techniczny, Lubuski Klaster Metalowy, Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową, Lubuską Organizację Pracodawców, Miasto Gorzów oraz wiele innych podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego. W ramach działalności laboratorium założono połączenie znajomości technologii, organizacji produkcji, nowoczesnych metod i technik wytwarzania z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, niezbędnego do sterowania procesami w celu poprawy ich efektywności. Obszary skupione w laboratorium koncentrują się na innowacyjnych konstrukcjach i technologiach, systemach nadzorowania procesów produkcyjnych, nowatorskich technologiach wytwarzania, budowie systemów wspomagania decyzji w przemyśle, nowych metodach i narzędziach do precyzyjnej obróbki, automatyzacji procesów projektowania elementów i zespołów maszyn, jak również mikroinżynierii.
Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, dzięki współpracy z otoczeniem, łączy wysoki poziom kształcenia z prowadzeniem badań naukowych, czym wyróżnia się na tle dużych jednostek. Umożliwia studentom zdobywanie kluczowych kwalifikacji i kompetencji zawodowych oraz dążenie do zdobywania praktycznego doświadczenia już na etapie studiów. Wydział Techniczny, dysponując odpowiednią kadrą naukowo-dydaktyczną, bardzo dobrą bazą dydaktyczną o najwyższym standardzie oraz dodatkowo dzięki kształceniu wspólnie z przemysłem, daje ogromną szansę na zatrudnienie oraz dalszy rozwój zawodowy.
dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas
Dziekan Wydziału Technicznego