2014-03-04, Kronika policyjna
Policjanci z Kostrzyna nad Odrą zatrzymali 19-latka, który w sobotę /1 marca 2014 roku/ w jednym z marketów próbował wprowadzić w obieg wcześniej podrobione pieniądze.
W jego mieszkaniu śledczy zabezpieczyli sprzęt służący do ich produkcji. Za tego typu przestępstwo ustawodawca przewidział bardzo wysoką karę, bo wynoszącą maksymalnie aż 25 lat pozbawienia wolności.
Nieuniknione kłopoty z prawem to konsekwencje zrealizowanego pomysłu, na który wpadł 19-letni mieszkaniec Kostrzyna nad Odrą. W sobotę /1 marca 2014 roku/ nad ranem za nabyty towar w jednym z marketów zapłacił banknotem o nominale 50 złotych. Ten jednak wzbudził podejrzenie sprzedawcy na tyle wysoko, że wezwał on na miejsce policjantów z Kostrzyna.
W działania, które polegały na weryfikacji oferowanego banknotu i ustalaniu skąd pochodził, włączyli się także kryminalni. Na potwierdzenie niezgodnych z prawem działań młodego kostrzynianina długo czekać nie było trzeba. W jego mieszkaniu śledczy znaleźli wydrukowane banknoty o nominałach 50, 20 oraz 10 złotych. Do sprawy zabezpieczony został również sprzęt służący do ich produkcji oraz zrzuty ekranowe oryginalnych banknotów. Teraz 19-latek liczyć się musi z odpowiedzialnością karną. Już usłyszał dwa zarzuty dotyczące podrabiania oraz puszczania w obieg pieniędzy. Decyzją Sądu Rejonowego w Słubicach, młody mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Cena jaką może zapłacić za swoje zachowanie może być bardzo wysoka bowiem ustawodawca za tego typu przestępstwo przewidział karę, której górna granica wynosi nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Kodeks Karny:
Art. 310. § 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.
§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
podkom. Marcin Maludy
Strzelanie ze śrutu zakończyło się zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów młodemu mieszkańcowi Gorzowa Wielkopolskiego.