2015-02-11, Kronika policyjna
360 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięło udział w dwóch debatach dot. miejsca młodego człowieka w bezpiecznym Internecie.
Spotkania miały mocne fundamenty, bo poprzedzone zostały projekcją duńskiego dramatu w reż. Kaspara Munka pt. „PRZYTUL MNIE”. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach działań pn. „Razem tworzymy lepszy Internet” – obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2015.
W ramach debaty nadkom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. i Emil Błaszkowski z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., przybliżyli młodzieży na podstawie obejrzanego obrazu, tragedię ofiary cyberprzemocy – pozostawionej samej sobie młodej dziewczyny, która musiała udźwignąć ciężar wstydu i dosłownie „pogwałconego” wizerunku wśród rówieśników. Młodzież bardzo trafnie „wyrysowała” swoimi wypowiedziami sytuację każdego z bohaterów – szczególnie rodzinną. Każdy z rodziców bohaterów filmu inaczej zareagował na to co zrobiły ich dzieci z koleżanką z klasy (próba gwałtu, nagrane tego na telefon i rozesłanie do klasy). Spóźniona refleksja filmowych bohaterów sprawia, że dziewczyna „gaśnie” i popełnia samobójstwo.
Zebrani na sali kinowej uczniowie uznali pokazany w Heliosie film za wartościowy i godny uwagi, ale przede wszystkim wstrząsający. Nikt nie krył wzruszenia na sali. Ponadto prowadzący debaty przybliżyli uczestnikom przedsięwzięcia aspekty prawne cyberprzemocy oraz statystyki związane z cyberprzerprzemocą, a także wskazali instytucje pomagające ofiarom tego zjawiska. Nauczyciele zostali wyposażeni w materiały dot. cybeprzemocy przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje.
nadkom. Piotr Wiśniewski
kom. Marcin Maludy
Ogromne kwoty straciły dwie kobiety, które chciały zarobić na akcjach i kryptowalutach.